Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-05-30

15. piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 28 maja na Powiślu.

15. piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 28 maja na Powiślu.

28 maja br. odbył się wielki naukowy happening, który po raz 15. poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy była „Wolność”. Zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy w dowolny sposób nawiązujące do tego tematu. Efekty ich pracy, często zaskakujące, można było zobaczyć 28 maja. Podczas 15. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik reprezentanci różnych dziedzin wiedzy – matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii czy geografii – za pomocą ciekawych eksperymentów i pokazów przedstawili, czym może być wolność.

W 237 stanowiskach, na 40 000 m kw. zaprezentowało się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wzięli także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wzięła Norwegia i Izrael.

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba było zobaczyć, byli  w tym roku wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead, Bob Friedhoffer - profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę, Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.

Na podstawie: www.polskieradio.pl, www.pikniknaukowy.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii