krf/bsz 2010-12-30

Analitycy: w 2015 roku mobilna holografia i laptopy zasilane energią kinetyczną

Analitycy: w 2015 roku mobilna holografia i laptopy zasilane energią kinetyczną

Prototypy holograficznych urządzeń mobilnych, programów komputerowych do przewidywania i omijania korków na drogach, laptopów zasilanych energią kinetyczną i "zielonymi" bateriami na etanolu, mają być dostępne od 2015 roku - poinformowała agencja Bloomberg.

Według analityków, poczynając od 2015 roku pojawią się pierwsze urządzenia sieciowe, oparte na nowej generacji internetu oraz telefonii 4G (następca powszechnie używanego standardu telefonii komórkowej - 3G) . Dzięki tym urządzeniom będzie można przeprowadzać rozmowy i telekonferencje holograficzne.

Drugą, przydatną innowacją mają być nowe systemy oprogramowania montowane w komputerach pokładowych samochodów. Korzystając z mobilnego dostępu do sieci, mają one przewidywać miejsca i czas wystąpienia korków. Oprogramowanie to, połączone z programami do nawigacji ma także wspomagać kierowcę, pokazując mu, jak ma omijać korki.

Baterie notebooków i zaawansowanych urządzeń internetowych mają działać w cyklu zasilania dziesięciokrotnie dłużej niż obecnie. Obecna technologia baterii litowo-jonowych zostanie zastąpiona technologią opartą na odzyskiwaniu energii kinetycznej, żelowych roztworach nanocząsteczkowych oraz stopach metali o wysokiej energii, które będą potrzebować tylko kontaktu z powietrzem atmosferycznym do rozpoczęcia procesu powtórnego ładowania.

W samochodach, internetowych urządzeniach komórkowych oraz laptopach mają pojawić się także czujniki umożliwiające analizę składu atmosfery oraz czujniki zewnętrzne analizujące np. wodę pitną.

Eksperci przewidują także burzliwy rozwój środowisk sieciowych "życia wirtualnego", jak działający od kilku lat "Second Life". Jak przypomina agencja Bloomberg, większości sprawdziła się prognoza z 2007 roku, że telefon komórkowy pod koniec dekady będzie działać, jako centrum zakupowe np. biletów komunikacji i lotniczych elektroniczny portfel oraz "bank w komórce" umożliwiający drobne zakupy.

Badanie, które objęło 3 tys. analityków rynku teleinformatycznego na całym świecie, jest przeprowadzane od 5 lat na zlecenie jednej z największych firm rynku IT - IBM. Zwane "Radą Mędrców" stanowi próbę przewidywania pięciu najważniejszych kierunków rozwoju teleinformatyki, urządzeń oraz oprogramowania w następnym pięcioleciu. MMEJkrf/bsz
Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii