Inny 2014-12-15

Czy udało się stworzyć robota podejmującego interakcje w zmieniającym się środowisku?

Czy udało się stworzyć robota podejmującego interakcje w zmieniającym się środowisku?

Czy udało się stworzyć robota podejmującego interakcje w zmieniającym się środowisku?

Nasz grający w ping-ponga robot został uhonorowany prestiżową nagrodą Grand Prix w kategorii Innowacji, przyznaną przez amerykańskich dziennikarzy w ramach wystawy CEATEC Japan (Combined Exhibition of Advanced Technologies). CEATEC Japan to największe wydarzenie świata azjatyckiego, podczas którego dokonywany jest przegląd nowości z dziedzin: IT, elektroniki i nowoczesnych technologii. Wspomniana nagroda jest przyznawana przez niezależną komisję w dowód uznania za wybitne osiągnięcia w zakresie innowacyjności i potencjalnego wpływu na rynek amerykański. 

Robot dostosowujący się do współpracy z człowiekiemRobot grający w ping-ponga został stworzony w celu zaprezentowania zwiedzającym efektów, jakie przynosi ewolucja technologiczna, w ramach której dążymy do tworzenia coraz bardziej złożonych relacji między człowiekiem i maszyną oraz dostosowujemy maszyny do współpracy z człowiekiem. Nasz robot został zaprojektowany tak, by móc prowadzić normalną rozgrywkę ping-ponga z człowiekiem. Aby było to możliwe, robot analizuje trajektorię lotu piłki oraz jego prędkość i na tej podstawie przewiduje pozycję piłki i ruch przeciwnika, a to pozwala mu przyjąć piłkę w sposób umożliwiający jej odbicie na pole przeciwnika.

Komentarz komisji konkursowejPrzewodniczący komisji konkursowej Michael Kanellos następująco skomentował decyzję o przyznaniu nagrody naszemu robotowi: „Zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę Grand Prix grającemu w ping-ponga robotowi firmy Omron, która od długiego czasu jest liderem na rynku automatyki przemysłowej, rozwijając na nim roboty nowej generacji. Obecnie generalną zasadą jest budowanie robotów przemysłowych tak, żeby mogły wykonywać stałe, powtarzalne czynności. Grający w ping-ponga robot firmy Omron jest prawdziwym eksperymentem, sprawdzającym, czy uda się stworzyć robota, który będzie podejmować różnorodne zadania w zmieniającym się środowisku? Robot, który może dopasować się do okoliczności mógłby wykonywać pracę sześciu lub nawet siedmiu robotów, o funkcjach przypisanych na stałe. Stworzenie takiego robota będzie również wymagało innowacyjnego podejścia do obsługiwanego procesu oraz rozwiązań, sensoryki i mechaniki. Aby stworzyć tego grającego w ping-ponga robota, Omron wykorzystał technologię z kilku różnych dziedzin. To praca niesłychanie postępowa.. Warto również zaznaczyć, że Omron wykazał się sprytem, pokazując w tej formie swoje osiągnięcia podczas jednej z najpopularniejszych wystaw. Omron znalazł sposób by przykuć uwagę zwiedzających: aby ci zatrzymali się, posłuchali i w ten sposób zdali sobie sprawę przed jakimi wyzwaniami jest stawiane współczesna technologia oraz jakich kierunków jej rozwoju można spodziewać się w najbliższej przyszłości.Inny

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii