Mitsubishi Automation 2011-06-30

Energooszczędne rozwiązania Mitsubishi Electric

Energooszczędne rozwiązania Mitsubishi Electric

Poprzez ideę „Eco Changes” Mitsubishi Electric wyraża zaangażowanie w ochronę środowiska. Jednocześnie firma nieustannie dąży do realizacji przesłania „for a greener tomorrow”, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie wspierające środowisko oraz rozwój „know-how” w przemyśle produkcyjnym. Mitsubishi Electric posiada w swojej ofercie szereg produktów, które oferują rozwiązania energooszczędne, a co za tym idzie - przyjazne środowisku.

Od ponad 90 lat Mitsubishi Electric nieustannie pracuje nad pionierskimi rozwiązaniami, mającymi usprawnić działanie we wszystkich aspektach przemysłu, a zarazem ułatwić życie codzienne. Przez wszystkie te lata Mitsubishi Electric było postrzegane jako producent wiodących technologicznie produktów na rynku, które są zarówno wydajne, jak i niezawodne.

Poprzez ideę „Eco Changes” Mitsubishi Electric wyraża zaangażowanie w ochronę środowiska. Jednocześnie firma nieustannie dąży do realizacji przesłania „for a greener tomorrow”, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie wspierające środowisko oraz rozwój „know-how” w przemyśle produkcyjnym. W maju 2011 roku polski oddział Mitsubishi Electric Europe B.V. otrzymał certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań normy Systemu Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2004.

Firma jest również partnerem programu Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ”Energopożyczka dla oszczędnych”, który oferuje mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość skorzystania z funduszu pożyczkowego przeznaczonego na finansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną.

Mitsubishi Electric posiada w swojej ofercie szereg produktów, które oferują rozwiązania energooszczędne, a co za tym idzie - przyjazne środowisku.

Energy Control Pack - rozwiązania do zarządzania kosztami energii
W celu optymalizacji zużycia energii należy zapewnić pełną przejrzystość działania przedsiębiorstwa, od poziomu produkcji aż po najwyższy poziom zarządzania. Mitsubishi Electric oferuje możliwość za sprawą swojego pakietu Energy Control Pack (ECP), który gromadzi dane ze wszystkich punktów poboru energii i umożliwia ich analizę w wielopoziomowych systemach zarządzania. Dzięki temu niektóre prędkości mogą być automatycznie obniżone, obciążenia dopasowane, a temperatury regulowane w czasie rzeczywistym, umożliwiając osiągnięcie znaczących oszczędności zużycia energii.

Rozwiązanie Energy Control Pack oparte jest na szeregu sprawdzonych modułów sterowania, które mogą być dobierane, konfigurowane i skalowane tak, aby rozwiązanie spełniało wymagania dowolnej aplikacji, zarówno istniejącej, jak i nowej. Gotowy do użytku pakiet zarządzania energią jest połączeniem sprzętu, oprogramowania i dokumentacji. Rozwiązanie ECP zostało całkowicie przetestowane w warunkach terenowych, co oznacza, że instalację i przekazanie do użytku można zrealizować zgodnie z zasadą Right First Time (spełnia wymagania przy pierwszym wdrożeniu). W chwili początkowego rozruchu system będzie zoptymalizowany prawdopodobnie w 80 %, natomiast podczas bezpośredniego przekazania do użytku dostosowanie to można łatwo zwiększyć do 100%.

System Energy Control Pack składa się z:
- Programowalnego sterownika logicznego (PLC) Mitsubishi serii FX3U lub serii Q, zawierającego algorytm zarządzania energią
- Różnorodnych obciążeń z podłączonymi do nich miernikami energii (ME96 NSR, Wi-LEM, FR-700), z którymi sterownik PLC komunikuje się za pomocą wstępnie przygotowanych bloków funkcji komunikacyjnych (FB)
- Prostego w użyciu interfejsu HMI (interfejs człowiek maszyna) lub GOT (graficzny interfejs operatora), który podłączony jest do sterownika PLC i służy do wprowadzania ustawień, a następnie do monitorowania systemu
- Zainstalowanej na odrębnym serwerze opcjonalnej aplikacji sieciowej SCADA, która zwiększa walory użytkowe systemu.

Najważniejszymi cechami tego rozwiązania, umożliwiającymi minimalizację kosztów, są możliwości ciągłego ograniczania zużycia energii oraz zdolność przewidywania i zarządzania wielkością szczytów energetycznych. Ta druga cecha sprawia, że ECP szczególnie nadaje się dla tych organizacji, w których zużycie energii zmienia się w sposób nieregularny.

Przetwornice częstotliwości
Przetwornice częstotliwości są kluczowym elementem systemów automatyki Mitsubishi Electric. Przez ponad 30 lat japoński koncern sprzedał 14 milionów jednostek i ciągle dostarcza innowacyjne rozwiązanie w zakresie napędów. Najnowsze procesory 64-bitowe Risc, zaawansowane modele oprogramowania czy też najnowocześniejsza elektronika funkcyjna tworzą razem rozwiązania o zmiennej prędkości obrotowej wyjątkowo przyjazne dla użytkownika. Mitsubishi Electric oferuje innowacyjne, otwarte, elastyczne i niezawodne rozwiązania napędowe, które są dostosowane do różnych wymagań rynków i klienta.

Przetwornice częstotliwości Mitsubishi spełniają wszystkie normy i wymogi techniczne unijnej dyrektywy niskonapięciowej 2006/95/EC oraz dyrektywy maszynowej 2006/42/EG. Stosownie do dyrektywy 89/336/EEC wszystkie produkty posiadają certyfikat CE, jak również certyfikaty UL, cUL i DNV oraz dopuszczenie na rynek rosyjski. Wszystkie przetwornice częstotliwości są standardowo wyposażone we wszystkie istotne funkcje zabezpieczające oraz są zgodne z normą jakościową ISO 9001 i normą środowiskową ISO 14001.

Zakres dostępnych mocy zawiera się w przedziale od 0,1 do 630 kW obejmując kilka serii przetwornic częstotliwości. Seria FR-D700 to najmniejsze urządzenia dedykowane do napędów pomp i wentylatorów. Dzięki swoim parametrom redukują znacząco zużycie prądu w tego typu aplikacjach. FR-E700 to przetwornice wektorowe w zakresie średnich mocy. Seria FR-A740 to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane przetwornice Mitsubishi Electric. Całość oferty uzupełnia seria FR-F740 dedykowana do systemów HVAC (jako napęd pomp i wentylatorów), gdzie wykazuje swoje najlepsze cechy. Przetwornica FR-A741 z funkcją zwrotu energii do sieci znajduje natomiast zastosowanie w maszynach wyciągowych, nawijarkach, przenośnikach i wszędzie tam, gdzie rozwijane momenty mogą być wykorzystane do hamowania ze zwrotem energii.

e-F@ctory
Koncepcja e-F@ctory powstała na podstawie doświadczeń, jakie Mitsubishi Electric zebrało jako globalne przedsiębiorstwo produkcyjne, stające wobec takich samych wyzwań, jak jej klienci. e-F@ctory to rozwiązanie, które zapewnia poprawę osiągów dowolnego przedsiębiorstwa produkcyjnego i pozwala uzyskać trzy zasadnicze korzyści: redukcję całkowitego kosztu posiadania, maksymalizację zdolności produkcyjnej i płynną integrację. Zakład funkcjonujący w systemie e-F@ctory rozwiązuje wiele kwestii, wykorzystując wielkie bogactwo danych gromadzonych w czasie rzeczywistym ze sprzętu i urządzeń usytuowanych bezpośrednio na terenie produkcji.

Roboty MELFA
Rodzina robotów MELFA Mitsubishi Electric to synonim szybkości, dokładności i kompaktowej formy, a także wysokiej żywotności urządzeń. Roboty MELFA oferują w swojej klasie wiodącą funkcjonalność. Idealnie nadają się do szybkich i precyzyjnych aplikacji, takich jak pick & place, montaż, pakowanie z wykorzystaniem małych i średnich robotów. Znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym, medycznym, chemicznym, tworzyw sztucznych i obróbki metalu. Dzięki lekkiej konstrukcji oraz wykorzystaniu małych napędów, całkowita masa robotów została zredukowana do minimum, co wiąże się także z minimalnym poborem prądu przez wszystkie lata użytkowania robotów Mitsubishi.

Co oferują roboty MELFA?
- Szybsze cykle "pick and place" - roboty MELFA wykazują przyspieszania od 0,5 s
- Prosty montaż - Wszystkie roboty MELFA mają już ułożone kable i przewody
- Minimalna konserwacja - Dzięki zastosowaniu bezszczotkowych serwomotorów AC oraz przekładni harmonicznych
- Dokładniejsze sterowanie - Rozpoznawanie pozycji przez enkoder absolutny zapewnia, że znana jest dokładna pozycja ramienia robota, również po wyłączeniu i ponownym włączeniu napięcia.
- Bardziej elastyczna praca - Możliwość zapisania w pamięci do 256 niezależnych programów.
- Szybsze, łatwiejsze uruchomienie - Bardzo funkcjonalny i łatwy do nauczenia język programowania robota.Mitsubishi Automation

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii