Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2023-07-04

Usługa cyfrowa łączy agregat hydrauliczny ze środowiskiem IoT

Usługa cyfrowa łączy agregat hydrauliczny ze środowiskiem IoT

W jednostkach hydraulicznych nowej generacji CytroBox firma Bosch Rexroth łączy standardowo technologie hydrauliczne z internetem rzeczy (IoT), zapewniając maksymalną dostępność i niższe koszty konserwacji układu. Zintegrowane z urządzeniem oprogramowanie CytroConnect rejestruje za pomocą czujników ważne informacje o stanie systemu i analizuje je na bieżąco. W panelu kontrolnym osoby zajmujące się konserwacją mogą zobaczyć wszystkie istotne parametry oraz uzyskać cenne wskazówki. Oprócz dostępnego bez dodatkowych opłat modułu podstawowego producenci i użytkownicy maszyn mogą opcjonalnie zamówić dodatkowe usługi cyfrowe, np. w celu otrzymywania powiadomień typu push lub wykorzystania danych przeanalizowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji do planowania działań prewencyjnych.

 

Wystarczy kliknięcie na dowolnym urządzeniu końcowym, a operator uzyska przegląd najważniejszych danych dotyczących stanu zasilacza CytroBox, czyli informacji o wydajności i eksploatacji, poziomie i stanie oleju oraz zmianach temperatury w czasie. Kompaktowe jednostki gromadzą takie dane automatycznie, wstępnie przetwarzają i przesyłają w postaci zaszyfrowanej do chmury. Użytkownicy łączą się zdalnie z usługą CytroConnect przez interfejs oparty na przeglądarce i uzyskują dostęp do danych niezależnie od miejsca pobytu, tj. w zakładzie produkcyjnym lub poza jego terenem. Pozwala to zaoszczędzić czas i uniknąć czasochłonnych dojazdów. Usługa CytroConnect jest standardowo dostępna w jednostce CytroBox jako komponent typu „plug & play”, więc nie są konieczne żadne dodatkowe prace instalacyjne. Standardowe funkcje oprogramowania firma Bosch Rexroth udostępnia bezpłatnie w modelu „freemium” we wszystkich agregatach CytroBox. Producenci maszyn i użytkownicy końcowi mogą opcjonalnie zamówić dwie dodatkowe opcje, korzystając z modelu subskrypcji. Usługa „Maintain” regularnie przesyła powiadomienia push o błędach, przetwarza dodatkowe informacje dotyczące statusu i przekazuje wskazówki konserwacyjne. Wstępnie zdefiniowane reguły stanowią pomoc dla użytkowników i stanowią podstawę rozwiązania „Maintain” przeznaczonego do monitorowania stanu. Reguły takie można dopasować do konkretnych wymagań klienta bez konieczności programowania. Pakiet usług „Predict” wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego dostępne w pakiecie Online Diagnostics Network (ODiN) firmy Bosch Rexroth. W oprogramowaniu firma Bosch Rexroth uwzględniła specjalistyczną wiedzę z dziedziny hydrauliki. W oparciu o algorytmy analityczne tworzony jest wskaźnik poprawności działania sprzętu. Wyniki analiz tworzą podstawy do wdrożenia funkcji konserwacji predykcyjnej, a w efekcie zapewnienia maksymalnej dostępności. 

Producenci maszyn i urządzeń oraz użytkownicy końcowi mogą zintegrować usługę CytroConnect w ramach systemu konserwacji środowiska IoT, wykorzystując ją jako kompletne rozwiązanie do wszechstronnego monitorowania stanu. Nowy agregat hydrauliczny CytroBox oferowany przez firmę Bosch Rexroth realizuje te wymagania. Dzięki inteligentnej i energooszczędnej modułowej konstrukcji stanowi nowoczesne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających średniej mocy (do 30 kW). Urządzenie zajmuję o połowę mniej miejsca niż konwencjonalne agregaty i pracuje niezwykle cicho – poziom generowanego hałasu nie przekracza 75 dB(A) nawet przy pełnym obciążeniu. Dzięki integracji Technologii IoT otwierają się przy tym możliwości wdrożenia koncepcji Przemysłu 4.0.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii