www.controlengineering.pl 2018-01-23

Moduł sztucznej inteligencji Rockwell Automation Projekt Sherlock modeluje, monitoruje i optymalizuje operacje przemysłowe

Moduł sztucznej inteligencji Rockwell Automation Projekt Sherlock modeluje, monitoruje i optymalizuje operacje przemysłowe

Tworzenie rozwiązań z zakresu analityki diagnostycznej dla operacji przemysłowych zawsze wymagało doświadczonych specjalistów od zaawansowanej analizy danych posiadających głębokie zrozumienie istoty analizowanej aplikacji. Eksperci potrzebowali tygodni, miesięcy a niekiedy nawet lat na zrozumienie działania i stworzenie modelu systemu. Ta wiedza jest teraz dostępna w nowym module sztucznej inteligencji Project Sherlock, który został zaprezentowany przez Rockwell Automation na organizowanych przez firmę targach Automation Fair w Houston.

Przetwarzający dane algorytm analityczny jest dostarczany z modułem instalowanym bezpośrednio w kasecie sterownika. Po zainstalowaniu w systemie moduł Project Sherlock wykorzystuje nowatorskie oparte na prawach fizyki modelowanie do „uczenia się” aplikacji zarządzanych przez sterownik. W celu identyfikacji zadań, algorytm przeszukuje zmienne sterownika lub daje użytkownikowi możliwość wyboru obiektu do modelowania przez wybór wejść i wyjść w instrukcji add-on (AOI). Project Sherlock w błyskawiczny sposób uczy się w oparciu o strumień danych przepływających przez sterownik, tworząc model. Proces ten może być wykonany w ciągu zaledwie kilku minut. Nie są wymagane do tego ogromne ilości danych historycznych ani udostępnienie danych poza warstwę automatyki.

Po zbudowaniu modelu moduł Project Sherlock w sposób ciągły monitoruje działanie, wyszukując anomalii względem jej zidentyfikowanego, zasadniczego przebiegu. Po wykryciu problemu układ generuje alarm wyświetlany na ekranie panelu operatorskiego lub komputera. W przyszłości działanie układu nie będzie ograniczać się tylko do samej diagnostyki i będzie podpowiadać użytkownikom sposoby rozwiązania problemu lub będzie automatycznie dostosowywać parametry systemu w celu usunięcia problemu bez konieczności interwencji człowieka.

„Projekt Sherlock oferuje producentom przemysłowym niesamowicie inteligentną analizę danych w pakiecie, łatwym do wdrożenia” – mówi Jonathan Wise, lider w dziale sterowania i wizualizacji firmy Rockwell Automation. „Ponieważ nasi klienci przechodzą etap transformacji cyfrowej, wykorzystując dane produkcyjne do poprawy wyników biznesowych, nie mogą oni czekać na analizy przygotowywane przez specjalistów analityków. Zakładając nawet, że tacy specjaliści od zaawansowanej analizy danych przemysłowych byliby dostępni, nie każda firma ma czas lub środki, aby ich zatrudnić. Oferowane narzędzie maszynowego uczenia się dostarcza zaawansowanych analiz danych z infrastruktury systemu automatyki, bez żadnych dodatkowych czynności, przynosząc pierwsze efekty dosłownie chwilę po zainstalowaniu w kasecie Logix.”   

Diagnostyka modułu Project Sherlock charakteryzuje się znacząco zredukowaną liczbą fałszywych alarmów w porównaniu do innych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji dzięki opartemu na prawach fizyki modelowaniu oraz założeniu wykorzystywania w zastosowaniach przemysłowych. Na przykład, sztuczna inteligencja modułu Project Sherlock potrafi wykrywać, czy uchyb temperatury w kotle jest wynikiem niewielkiej zmiany w operacjach realizowanych we wcześniejszych odcinkach linii procesowej czy nieprawidłowością, która wymaga korekty.

Pierwsza wersja modułu Project Sherlock będzie zawierała gotowe wzorcowe modele dla działania kotłów, pomp i agregatów chłodniczych, idealnie nadające się do zastosowań procesowych lub hybrydowych. Użytkownicy mogą tworzyć modele dla dodatkowych zastosowań przy użyciu kreatora konfiguracji.

Komunikacja z modułem jest traktowana przez sterownik priorytetowo, dzięki czemu użytkownicy mogą określać ilość wysyłanych danych oraz czas dla transmisji danych. Moduł nie powoduje zwiększenia obciążenia procesora sterownika ani zwiększenia ruchu sieciowego. Pilotażowe moduły Project Sherlock pracują już od 18 miesięcy. Moduł będzie dostępny w sprzedaży w połowie 2018 roku.

Ten nowy silnik sztucznej inteligencji jest częścią większego, rozwijającego się ekosystemu rozwiązań analitycznych oferowanych przez Rockwell Automation, które są przeznaczone dla różnych urządzeń, maszyn i systemów funkcjonujących w zakładzie, jak również w całym przedsiębiorstwie. Programiści Rockwell Automation pracują nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań, aby użytkownicy narzędzi FactoryTalk Analytics for Devices mogli komunikować się z modułem Project Sherlock za pośrednictwem chatbota Shelby oraz powiadomień na urządzenia mobilne. Analizy danych z modułu Project Sherlock będą mogły być w łatwy sposób integrowane z platformą FactoryTalk Analytics, aby umożliwić włączanie danych z poziomu instalacji produkcyjnej w strategie analizy biznesowej.

Źródło: Rockwell Automationwww.controlengineering.pl
Na podstawie: www.controlengineering.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii