Magdalena Bryksa - Szymańczak 2013-02-21

Automatyka domowa - Systemy sterowania

Sterowniki w odróżnieniu od napędu są elementem widocznym dla użytkownika. W tym przypadku nabierają więc znaczenia takie aspekty jak estetyka i ergonomia użytkowania. W zależności od liczby osłon okiennych czy wielkości budynku stosowane są różne systemy sterowań.

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych zastosowanie znajdują trzy podstawowe rodzaje sterowań. Są to przewodowy sterownik indywidualny, przewodowe sterowniki indywidualne i grupowe oraz bezprzewodowe sterowanie radiowe.

Przewodowy sterownik indywidualny to najprostszy sposób automatyzacji - jeden przełącznik służy do obsługi jednej osłony. Warto jednak wiedzieć, że późniejsza rozbudowa do sterownika grupowego i wielopunktowego wymaga już wysokich nakładów na okablowanie.

Sterowniki przewodowe indywidualne i grupowe są optymalne do stosowania w takich obiektach jak domy jedno- i wielorodzinne, przedszkola, szkoły itp. Sterowanie kilkoma osłonami odbywa się automatycznie lub ręcznie z centralnego stanowiska obsługi. Instalację tworzą z reguły dwa elementy: sterownik napędu (po jednym na napęd) oraz przełącznik centralny lub centralny sterownik automatyczny z zegarem (jeden lub kilka na instalację).

Z kolei bezprzewodowe sterowanie radiowe są idealne do modernizacji i nowego budownictwa. Polecenia sterujące są przekazywane drogą radiową, pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem nie są więc potrzebne żadne przewody sterujące.

W konsekwencji znacznie redukuje się wydatki instalacyjne. Rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozbudowa instalacji sterującej czy zamiana koncepcji sterowania nie wymagają prowadzenia dodatkowych  kabli. Do wyboru istnieje wiele wariantów pilotów, nadajników ściennych, włącznie z automatyką słoneczno-wiatrową oraz programatorem czasowym.

Jednym z popularniejszych pilotów używanych do sterowania są te z programowaniem pozycji komfortowej. Klawisz „my” oznacza ustawienie rolety w pozycji najbardziej dla nas odpowiedniej. Użytkownik może modyfikować tę pozycję w łatwy sposób i w dowolnym czasie. Dzięki tej funkcji roleta zjeżdża automatycznie np. do połowy bez konieczności czekania i naciskania klawisza „stop”.

Przydatną funkcją sterowania przewodowego jest automatyka temperaturowa Thermis Uno dostępna w Somfy. Pod wpływem indywidualnego nastawienia wartości temperatury umożliwia ona zamykanie lub otwieranie okien dachowych, świetlików i wywietrzników z napędem elektrycznym, dostosowując optymalnie temperaturę w pomieszczeniu.
Obecnie furorę robi zaawansowana technologia bezprzewodowa io–homecontrol®. Jest to system inteligentnego sterowania z informacją zwrotną. Jego prosta obsługa i bezpieczeństwo stanowią najlepszy sposób na kontrolowanie wszystkich urządzeń domowych. Jest unikatowym sposobem na podłączenie i wymianę informacji pomiędzy różnymi urządzeniami domowymi, takimi jak: drzwi, okna, bramy i zamki, systemy oświetleniowe, grzewcze i alarmowe.
Korzyści z systemu io-homecontrol® to między innymi komfort, oszczędność energii, bezpieczeństwo.
Dwukierunkowa technologia radiowa umożliwia wysyłanie informacji zwrotnej o poprawnym wykonaniu polecenia. Sygnał dźwiękowy i wizualny potwierdza, że wszystkie polecenia zostały wykonane. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek problemu – klawisz „stop” przerywa natychmiast każdy ruch.  Ta sama zasada pozwala w każdej chwili upewnić się co do aktualnego stanu sterowanych urządzeń gdyż informacja taka przesyłana jest do nadajnika. W ten sposób możemy w każdej chwili sprawdzić, czy okna dachowe, brama garażowa lub drzwi są zamknięte i upewnić się, że dom jest bezpieczny.

Pełen komfort zapewnia użycie jednego sterownika do wszystkich urządzeń i instalacji domowych. Jedno naciśnięcie aktywuje serie wstępnie zaprogramowanych ustawień: gotowe scenariusze io-homecontrol®. Wszystkie urządzenia domowe działają razem, a ich celem jest wykorzystanie zalet, jakie oferuje system domu inteligentnego.
Centralne sterowanie umożliwia kontrolowanie domu strefa po strefie. Osłony okienne możemy kontrolować grupami na parterze albo na piętrze, bądź na fasadach narażonych na działanie wiatru albo duże nasłonecznienie. Wyświetlacz na pilocie umożliwia ich łatwe zlokalizowanie, a wszystkie osłony okienne z tej samej grupy można uaktywnić równocześnie jednym kliknięciem. Możemy także pominąć tryb automatyczny i zmienić położenie dowolnej osłony okiennej.

Z kolei scenariusz obsługi, stosowny do czasu, pory roku albo danej chwili, automatycznie steruje wybranymi osłonami okiennymi, światłem i ogrzewaniem. Pozwala stworzyć nastrój, zoptymalizować dziennie oświetlenie albo nawet dać wrażenie obecności w domu.

Warto zauważyć, że przy tym systemie nie jest konieczne, aby instalator wiedział wszystko o automatyzacji naszego domu, gdyż Io-homecontrol® jest wynikiem wspólnych wysiłków producentów z branży budowlanej i pracuje w systemie „plug & play”, a więc bez konieczności konfigurowania czegokolwiek. System io-homecontrol® działa od momentu instalacji pierwszego produktu. Cecha „future-proof” oznacza możliwość rozbudowania produktów systemu io-homecontrol® o nowe funkcje w przyszłości bez konieczności wprowadzania modyfikacji w produktach. Możliwość ta pozwala na łatwe dodawanie, dopasowywanie, wymianę i aktualizacje produktów.

Obecnie na rynku jest coraz większy wybór nadajników i systemów sterowań dopasowanych  indywidualnie do potrzeb użytkownika. Warto jednak, by z tego bogactwa oferty wybierać produkty markowe. Decydując się na sterowanie automatyczne pamiętajmy również, by dobrać odpowiednie dla niego funkcje zabezpieczające, gwarantujące bezproblemową współpracę z systemem. Zapewni to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a także możliwość łatwego udoskonalania zainstalowanych produktów wraz z naturalnym rozwojem techniki.Magdalena Bryksa - Szymańczak
Na podstawie: egzogroup.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii