Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-05-18

Opłacalność systemów bezprzewodowych

Opłacalność systemów bezprzewodowych

Dziś koszty to kwestia będąca zmorą kierowników przedsiębiorstw. Nie mniej jednak koszty wyraźnie zależą nie tylko od stosowanych systemów, ale także od konstrukcji budynków, wieku i preferencji użytkowników. Jako że bezprzewodowe i bezbateryjne urządzenia nie wymagają nowego okablowania, wymagają jedynie integracji z istniejącymi mechanizmami kontroli. Kiedy mówi się o nowych konstrukcjach, oszczędności wynikające z wprowadzania technologi bezprzewodowej są o 15% niższe niż koszty pierwotne, ale o 50-80% niższe niż tradycyjne rozwiązania.

W obiektach o zmiennym poziomie wykorzystania, jak np. hotele, stopa zwrotu z inwestycji jest możliwa do osiągnięcia w czasie krótszym niż 2 lata. To może być nawet 8 miesięcy, ale dla obiektów przemysłowych i korporacyjnych czas zwrotu inwestycji może wynosić od 2 do 4 lat. Przykładowo instalacja prostego bezprzewodowego czujnika obecności zajmuje mniej niż pół godziny.

Badania wykazały, że większość budynków komercyjnych obłożonych jest jedynie przez 60% czasu. Dzięki temu istnieje możliwość określenia w jakich obszarach budynku, kiedy i w jakiej ilości są potrzebne określone funkcje lub media, np. oświetlenie. Dlatego też instalowanie czujników obłożenia obiektu ma sens, jako że właściciele obiektów mogą zaoszczędzić nawet 20% na ogrzewaniu czy oświetleniu bez potrzeby ingerencji w cykl użyteczności.

Główne korzyści z modernizacji urządzeń to:

  • szybki, elastyczny montaż i uruchomienie,
  • brak przewodów i konieczności instalacji w ścianach, podłogach, czy sufitach,
  • oszczędność energii,
  • możliwość swobodnego rozmieszczenia i modernizowania obiektów,
  • brak konieczności utrzymywania urządzeń po instalacji (np. brak baterii),
  • zgodność z systemami automatyki budynkowej,
  • możliwość przeniesienia urządzeń do innych części budynku w zależności od potrzeb użytkownika,
  • wysoka trwałość urządzeń - szacunkowo 25 lat eksploatacji.

<b>Elastyczność jest kluczem</b>

Ciekawym przykładem tej technologii jest wioska olimpijska w Whistler w Kolumbi Brytyjskiej, gdzie tymczasowo można zbudować dodatkowe ściany dla przybywających sportowców. Dzięki wykorzystaniu produktów EnOcean nie ma potrzeby przeciągać żadnych przewodów ani wiercić otworów w ścianach. Ale również produkty EnOcean są wykorzystywane w bardziej tradycyjnych zastosowaniach komercyjnych. Wielu właścicieli budynków chciało by zmniejszyć zużycie energii, jednak uważają, że modernizacje wymagają działań inwazyjnych w budynek.

W 2009 roku przeprowadzono modernizację komercyjnej powierzchni biurowej w Bostonie. Wszystkie instalacje poukładano tylko w podłogach, uwalniając tym samym sufity i ściany od instalacji, dzięki czemu nie ma potrzeby przebijania się przez ściany. Ta technologia pozwala firmie na dokonanie ponownej konfiguracji wnętrz z bardzo dużą elastycznością. Czas modernizacji w tak okablowanym budynku o powierzchni 3 tys metrów kwadratowych może trwać nawet tylko 15 dni. I znów, gdy nastąpi zmiana użytkownika obiektu, znów będzie można sprawnie zmienić konfigurację przy zachowaniu niskich nakładów finansowych.

Uważa się, że tego typu instalacje i projekty będą esencją do tworzenia ekonomicznych i elastycznych budynków. Instalacja systemów bezprzewodowych i integracja z istniejącymi systemami może być opłacalna. Na podstawie: facilitiesnet.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii