eksperci SOMFY 2012-11-20

Dofinansowanie domów pasywnych to impuls do rozwoju branży automatyki

Od stycznia 2013 roku każdy kto będzie chciał zbudować dom inteligentny, przyjazny dla środowiska będzie mógł liczyć na dofinansowanie w kwocie 50 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Producent automatyki i napędów do domów inteligentnych, firma Somfy prognozuje, że jest to znaczący impuls do rozwoju branży.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, kraje członkowskie są zobligowane do tego by zmniejszać emisje dwutlenku węgla i zwiększać produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Nowoczesne budownictwo ma w tym pomóc, a polski rząd chce je finansowo wspierać.

Skorzysta na tym zapewne całe grono firm z branży budownictwa, jak i branż wspierających, które poprzez nowe zlecenia, przyczyni się także do rozwoju gospodarki. Somfy ocenia, że taka zapowiedź pozytywnie wpłynie na rynek automatyki domowej.

 - Już zauważamy, że wraz ze wzrostem standardu życia w Polsce, również wykorzystanie osłon rośnie. Coraz powszechniej dąży się do automatyzacji i oszczędzania energii. Ten ostatni aspekt jest tu szczególnie istotny. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że 40% produkowanej na świecie energii pochłania budownictwo, z czego znakomita większość to koszty eksploatacji budynków, takie jak ogrzewanie i klimatyzacja. Zastosowanie przesłon, a zwłaszcza przesłon zautomatyzowanych, pozwala wyraźnie zmniejszyć ilość zużytej energii – podsumowuje Cezary Krupa, SOMFY.

Nowy program to też istotny impuls dla rynku do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce i poza korzyściami finansowymi dla odbiorców programu przyniesie znaczący efekt edukacyjny dla społeczeństwa. Dzięki dofinansowaniu, branża może liczyć na większą świadomość klienta końcowego odnośnie istnienia takich produktów na rynku i korzyści z nimi związanych. Popularyzacja takich rozwiązań wiąże się też z większą dostępnością cenową takich systemów niż kiedyś.

Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera. Wysokość dotacji ma być uzależniona od tego jak bardzo  energooszczędny będzie budynek.eksperci SOMFY

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii