eksperci SOMFY 2012-05-25

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

Wraz z rozwojem automatyki domowej i nowoczesnych technologii, rozpędu nabrał rynek inteligentnych domów. Takie rozwiązania są szczególnie kierowane do klientów chcących podnieść standard swojego domu lub mieszkania, oraz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.  Inteligentne domy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu: gasić światła, zamykać okna, opuszczać żaluzje, czy nawet podlewać ogród i ustawiać temperaturę w domu.

Inteligentne domy wyposażone są w szereg czujników, reagujących na zmiany zarówno w otoczeniu domu, jak i w jego wnętrzu. Detektory te sterować mogą systemem alarmowym, oświetleniem, roletami, żaluzjami i markizami, a także klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem. Istotne jest by podsystemy w instalacji współdziałały ze sobą, gdyż podstawę inteligentnego domu stanowi jednostka centralna, integrująca wszystkie czujniki.

Częstym dylematem, przed którym stają klienci zdecydowani na inteligentne rozwiązania, to jaki rodzaj instalacji wybrać. Rynek oferuje wiele rozwiązań, począwszy od tych fragmentarycznych, przeznaczonych tylko do wybranych zastosowań, aż po złożone instalacje z centralnym zarządzaniem, wymagające interwencji instalatorów i zaawansowanych prac przy okablowaniu. Pomiędzy nimi  lokuje się bezprzewodowa automatyka domowa, o charakterze modułowym, oferująca możliwość rozbudowy. Wykorzystuje ona technologię io-homecontrol - protokół radiowy najlepiej współdzielony w budynkach mieszkalnych.

Technologia io-homecontrol

Przed wprowadzeniem na rynek io-homecontrol automatyzacja budynku wymagała rozległego okablowania i kosztownych instalacji systemowych. Urządzenia rzadko współpracowały ze sobą, a każde z nich wymagało oddzielnego sterownika. Io-homecontrol pojawiło się jako swego rodzaju odpowiedź na potrzeby wymagających klientów, ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo.

Io-homecontrol to rozwiązanie bezprzewodowe dla domu inteligentnego, dostępne dla wszystkich. Jest to zaawansowana technologia, jednocześnie bardzo prosta w obsłudze. Łatwy dostęp do inteligentnej automatyki, biorąc pod uwagę niskie koszty instalacyjne oraz elastyczność to tylko niektóre korzyści takiego rozwiązania. Urządzenia działające w standardzie io-homecontrol wykrywają się nawzajem. Dzięki gwarancji kompatybilności dodawanie nowych produktów do systemu odbywa się więc niemal automatycznie. Dostrzegając potencjał takiego rozwiązania coraz więcej firm wzbogaca system zdalnego sterowania swoimi produktami właśnie w technologii io-homecontrol.

Nazwa io-homecontrol pochodzi od angielskich słów „interoperability” oraz „home control”  i oznacza inteligentne sterowanie z, uzyskiwaną w czasie rzeczywistym, informacją zwrotną. 

Przewagą io-homecontrol jest funkcja komunikatów zwrotnych, która gwarantuje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu. Każdorazowo system informuje nas o wykonaniu polecenia, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny stan urządzenia. Informacja taka jest wyświetlana na ekranie pilota. Urządzenia domowe można też kontrolować zdalnie, na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera. W ten sposób możemy w każdej chwili sprawdzić, czy okna dachowe, brama garażowa lub drzwi są zamknięte, upewnić się, że dom jest bezpieczny. Gdy nikogo w nim nie ma, istnieje też możliwość symulowania obecności poprzez uruchomienie specjalnych urządzeń. Symulacja obecności pozwala na odtworzenie 4 różnych scenariuszy, uruchamiających urządzenia domowe o żądanych godzinach, tak jakby ktoś był w domu.

Ponadto użytkownicy mają rozbudowane możliwości programowania indywidualnych ustawień i scenariuszy, co pozwala dostosować system do własnego stylu życia. Scenariusze uruchamiają za jednym kliknięciem wiele zmechanizowanych produktów io (rolety, zasłony, oświetlenie itp.) oraz umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie. Dzięki szerokiej gamie urządzeń sterujących io-homecontrol , dostosowa¬nie domu do swoich potrzeb jest niezwykle proste i intuicyjne. Jeden pilot do wszystkich urządzeń lub ścienna klawiatura pozwalają wykonywać wiele zadań jednocześnie. Przykładowo przy użyciu pilota, naciskając przycisk „Dom” możemy zamknąć wszystkie drzwi i okna jednym kliknięciem. Lampka kontrolna i sygnał dźwiękowy potwierdzają, że polecenie zostało wykonane.

Kolejne korzyści takiego rozwiązania to oszczędność i ekologia. Technologia io-homecontrol w wymierny sposób przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, a zastosowana w skali makro może znacząco wpłynąć na reedukację emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązanie to pozwala na dostosowanie intensywności oświetlenia do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić energię elektryczną, co wyraźnie przekłada się na koszty zużycia prądu.

Na przykład wybierając scenariusz „Pobudka”, o żądanej porze rolety w pokoju i kuchni podnoszą się, lampy się zapalają, okna połaciowe uchylają się lekko, umożliwiając przewietrzenie mieszkania, a system może automatycznie wyłączyć ogrzewanie domu.  Gdy słońce mocno grzeje, system zamiast włączać klimatyzację, opuszcza rolety.

W zimie można zaprogramować zamykanie rolet o zmroku, aby uniknąć utraty ciepła. Jak podaje European Solar Shading Organization możemy zaoszczędzić do 10% oszczędności, jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie zimą. W lecie z kolei można zautomatyzować działanie osłon przeciwsłonecznych w zależności od nasłonecznienia, aby zachować naturalny chłód w pomieszczeniach i ochronić wystrój wnętrza przed promieniowaniem słonecznym.  

W dowolnym momencie użytkownik może przejąć ręczną kontrolę nad automatyką, jeśli chce ją wyłączyć na chwilę lub też zmienić ustawienia. Jeśli rozważamy budowę domu z instalacją inteligentną to najlepiej na jego budowę zdecydować się już przy wyborze projektu. Wówczas łatwiej poprowadzić niezbędne okablowanie.eksperci SOMFY

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii