Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-03-05

Roboty ABB na koncertach Bon Jovi.

Roboty ABB na koncertach Bon Jovi.

Pięć robotów ABB będzie zapewniać część efektów specjalnych podczas trasy koncertowej Bon Jovi.Koncerty Bon Jovi znane są ze swej niesamowitej oprawy muzycznej i wizualnej. Teraz już mogą już być tylko lepsze. 5 robotów ABB będących częścią opatentowanej technologi RoboScreen™ zapewniają bezprecedensowe doświadczenia obserwatorów koncertu.

Podczas trasy koncertowej "Circle Tour" roboty wyposażone ekrany LED, będą integralną częścią koncertu i związane będą bezpośrednio z prezentowanymi utworami. Roboty będą zmieniały swoje ustawienia w zaleznosci od muzyki a nawet w rytm utworów. 5 ekranów będzie stanowiło cyfrową jedność, będą wyświetlane filmy i animacje. Roboty te będą towarzyszyć Bon Jovi przez około 2 lata na około 60 koncertach.

Technologię RoboScreen™ opracował Andy Flessas - wynalazca, założyciel i prezes firmy Robots Arts z Las Vegas. Roboty "artystyczne" narodziły się w połowie lat 90-tych, a w 2006 roku weszły do elity, kiedy to zostały kompletnie zaprogramowane, zaprojektowane i przeszły program certyfikacji. W między czasie wynalazca opracowywał koncepcję montażu ekranów LED na ramieniach robotów. Oprogramowanie stworzone przez Flessas pozwala na integrację ruchu robotów z muzyką a nawet animacją na monitorach. Dodatkowo roboty potrafią naśladować ruchy animatory, który wyposazony w odpowiedni sprzęt, dzięki którym jego ruchy są potwarzane przez roboty. Dzięki takim rozwiązaniom technologia ta może w niedalekiej przyszłości rozwinąć skrzydła i wzbogacić wiele innych dzieł artystów.

Każdy robot pochodzi z serii IRB 7600. Każdy panel LCD waży 700kg i składa się z 24 (4x6) pojedynczych zestawów LED ułożonych w prostokąt. Większa część tego co będzie wyświetlana na ekranach to widok z kamer na koncercie. Pozostałą część wypełnią animacje 3D generowane dynamicznie i na żywo na podstawie taktów muzyki.

Ostatnimi czasy można było obserwować ekrany LED, które głównie były wykorzystywane do wyświetlania reklam na ulicach. Czy następnym etapem rozwoju tej techniki będą jeżdzące na ulicach roboty wyświetlające reklamy w różnych punktach miasta? Liczmy tylko, że nie będą na zaczepiać na ulicach. Na podstawie: www.abb.com

Komentarze do artykułu

Jarek

Byłem na tym koncercie, efekt powalający polecam dostępne nagrania DVD z niego


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii