Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-10-21

Wyłączniki generatorowe ABB zapewnią ochronę dużym elektrowniom wodnym w Chinach

Wyłączniki generatorowe ABB zapewnią ochronę dużym elektrowniom wodnym w Chinach

ABB dostarczy wyłączniki generatorowe do głównych elektrowni wodnych powstających w Chinach, tworzonych w ramach programu „West to East power transmission” („Przesył energii elektrycznej z Zachodu na Wschód”). Są to wyłączniki HEC7/8, charakteryzujące się największą zdolnością wyłączania na świecie. Będą one zastosowane do elektrowni wodnych Xiluodu, Xiangjiaba, Jinping-I&II i Guandi, gwarantując ich bezpieczną i efektywną pracę.

Bernd Muehe, szef Dywizji Produktów Energetyki w Grupie ABB w Regionie Północnej Azji i w Chinach, powiedział, „Hydroenergetyka jest integralną częścią rozwoju czystej energetyki i zmniejszania zużycia węgla w Chinach. Dysponując bogatym doświadczeniem inżynierskim i zaawansowaną technologią, ABB brała udział w wielu dużych projektach z zakresu energetyki wodnej na całym świecie. Zaangażowanie ABB w te ważne projekty budowy elektrowni wodnych jest kolejnym przejawem wysiłków czynionych na rzecz aktywnej promocji efektywnego użytkowania energii w Chinach. To również podkreśla naszą wiodącą rolę i siłę na rynku wyłączników generatorowych.”

Wyłączniki generatorowe są istotnym wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo i niezawodność pracy elektrowni. Dla dużych generatorów charakterystyczne są duże zwarcie i duży prąd wyłączalny. Prądy zakłóceniowe poważnie zagrażają bezpiecznej pracy elektrowni. W sytuacji wystąpienia prądów zakłóceniowych, wyłączniki generatorowe natychmiast odłączają obwód, nie dopuszczając do żadnych uszkodzeń, chroniąc generatory, transformatory i inne kluczowe urządzenia i w ten sposób znacząco poprawiają bezpieczeństwo pracy elektrowni.

ABB jest największym na świecie dostawcą wyłączników generatorowych. Firma projektuje i wytwarza około 70% wszystkich wyłączników generatorowych sprzedawanych na rynku. Wyłączniki HEC7/8 dostarczane dla tych projektów mają największą wyłączalność na świecie. Wykorzystując gaz SF6 do izolacji oraz urządzenia do gaszenia łuku elektrycznego, wyłączniki generatorowe HEC7/8 są w stanie odciąć prąd zwarciowy do 210 kAs. Mogą być stosowane w jednostkach generatorowych o mocy znamionowej do 1500 MW dla przeciwdziałania wszelkim prądom zakłóceniowym. Urządzenie charakteryzuje się 15-letnim, niewymagającym serwisowania cyklem życia (lub wytrzymuje 10 000 wyłączeń), co znacząco obniża koszty.

Elektrownie wodne Xiluodu i Xiangjiaba, zbudowane i obsługiwane przez China Three Gorges Corporation (Chińska Korporacja Trzech Przełomów), są zlokalizowane w dorzeczu rzeki Jinshajiang, w górę rzeki Jangcy, na granicy między prowincjami Junnan i Syczuan. Kiedy w 2015 roku zaczną pracę, elektrownia wodna Xiluodu o mocy 12600 MW wytwarzać będzie 64 miliardy kWh energii elektrycznej rocznie, a elektrownia Xiangjiaba o mocy 6400 MW – 30,7 miliarda kWh. Elektrownie Jinping-I&II i Guandi, zlokalizowane w dorzeczu rzeki Yalongjiang są budowane przez Ertan Hydropower Development Company. Elektrownie Jinping-I&II, o całkowitych zdolnościach produkcyjnych 8700 MW, będą wytwarzać 42 miliardy kWh energii elektrycznej rocznie, kiedy ich budowa zostanie zakończona w 2014 roku. Elektrownia Guandi o mocy 2400 MW, projekt uzupełniający Jiping-I&II, będzie produkować 11,8 miliarda kWh energii elektrycznej rocznie, poczynając od roku 2013.

Rozwój hydroenergetyki stanowi istotny aspekt chińskiej strategii promowania energii odnawialnej i redukcji emisji dwutlenku węgla. Według China Water Resources and Hydropower Planning and Design Institute (Chiński Instytut Zasobów Wody oraz Planowania i Projektowania Energetyki Wodnej), żeby osiągnąć zakładany przez rząd cel wytwarzania 15% energii pierwotnej ze źródeł innych niż paliwa kopalne do roku 2020, moc elektrowni wodnych musi wzrosnąć z 190 000 MW do 380 000 MW, co pozwoli na wyprodukowanie 9%-10% całej zużywanej energii pierwotnej.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii