LTM Communications 2014-08-26

Inteligentny dom dla początkujących

Inteligentny dom dla początkujących

Automatyka budynkowa stosowana jest od wielu lat, jednak od niedawna staje się standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych, mieszkań a nawet kawalerek.  Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy sprzętami AGD i RTV – to tylko niektóre z możliwości, jakie gwarantuje nam ten system. Od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem i co możemy zyskać dzięki tej nowoczesnej technologii?

 

Wydawać by się mogło, że na takie luksusy jak kawa, która zaparza się sama, czy kąpiel, która zrobi się jeszcze wtedy, kiedy my smacznie śpimy, mogą pozwolić sobie tylko gwiazdy filmów science-fiction lub osoby z grubym portfelem. Nic bardziej mylnego. Inteligentne systemy są dziś na wyciągniecie ręki dosłownie dla każdego. Ich koszt nie jest duży, a montaż z łatwością można przeprowadzić samodzielnie.

Mądry dom może więcej

Inteligentny system pozwala nam zarządzać wieloma czynnościami. Dzięki niemu w prosty sposób możemy na przykład sterować oświetleniem nie tylko w całym domu, ale także na zewnątrz, m.in. w ogrodzie, garażu czy na podjeździe. Bez ruszania się z kanapy jesteśmy też w stanie zamknąć okna, spuścić lub podnieść rolety, otworzyć furtkę, a nawet bramę garażową. – Inteligentny system umożliwia sterowanie pracą ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji oraz kontrolowanie poszczególnych sprzętów RTV i AGD – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Bardzo pomocny może okazać się na przykład w kuchni, podczas gotowania, synchronizując i uzależniając od siebie wzajemnie pracę wybranych urządzeń. Mechanizm samodzielnie włączy okap, zmniejszy temperaturę w kuchni i włączy dodatkowe oświetlenie, niezbędne podczas przygotowywania posiłków.
Inteligencja budynkowa ułatwi nam także przygotowanie przyjęcia, randki czy domowego seansu filmowego. – Dzięki specjalnie zaprogramowanym przez nas scenom, możemy w prosty i szybki sposób przygotować mieszkanie do wielu sytuacji, na przykład do spotkania z przyjaciółmi. Wystarczy jedno kliknięcie na ekranie smartfona, tabletu lub komputera, a system samodzielnie uruchomi całą sekwencję zaplanowanych działań – dodaje Joanna Ossowska. Dopasuje odpowiednie oświetlenie, podgrzeje przygotowane wcześniej dania, włączy ulubioną muzykę, ustawi komfortową temperaturę oraz oświetli dróżkę przed domem, ułatwiając gościom dotarcie.

Znacznie więcej niż wygoda

Musimy jednak pamiętać, że wygoda to tylko jedna z wielu zalet, jakie niesie za sobą inteligencja budynkowa. Oszczędność oraz bezpieczeństwo, to kolejne plusy korzystania z tego systemu. Pozwala on między innymi eliminować sytuacje, które mogą narażać nas na dodatkowe koszty związane z utratą ciepła lub dodatkowym poborem prądu. Bardzo często w codziennym pędzie i natłoku obowiązków, zwyczajnie zapominamy o zgaszeniu świateł, wyłączeniu telewizora, komputera, pralki czy wyjęciu z kontaktów ładowarek. Dzięki inteligencji budynkowej możemy na odległość wyłączać domowe sprzęty i instalacje lub skorzystać z automatycznego stanu uśpienia domu, który samodzielnie uzbraja alarm, opuszcza rolety, wyłącza światło i wszystkie niepotrzebnie pracujące urządzenia, a my możemy spokojnie udać się do pracy czy na zakupy. Oszczędzać możemy także dzięki specjalnym przejściówkom i czujnikom, kontrolującym pobór energii. – Jedną z nich jest przejściówka Wall Plug, do której możemy podłączać sprzęty AGD i RTV, na przykład komputer, lampkę nocną czy lodówkę. W zależności od tego, ile prądu pobiera podłączone urządzenie, wbudowany w przejściówkę kryształowy pierścień LED-owy zmienia barwę na jeden z sześciu kolorów – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Informacje są bezprzewodowo przekazywane do centrali inteligentnego systemu i przetwarzane na czytelne wykresy, dzięki czemu możemy w łatwy sposób je analizować i tym samym odpowiednio kontrolować zużycie energii. System pozwala też eliminować sytuacje, które narażają nas na niepotrzebne koszty związane z pracą ogrzewania, dzięki funkcji automatycznego wyłączania grzejników lub klimatyzacji po otwarciu okna. Takie możliwości daje specjalny zbliżeniowy czujnik otwarcia, który przekazuje informacje do centralki, a ta na ich podstawie podejmuje określone działania, na przykład wyłącza grzejniki w pokoju, w którym zostało otwarte okno.
Inteligencja budynkowa to także doskonały sposób na ochronę naszego domu. Za sprawą odpowiednich ustawień instalacja ta zapewni symulację obecności domowników – włączy i wyłączy światła, uruchomi telewizor, podniesie i opuści rolety, dzięki czemu odstraszy złodzieja i sprawi wrażenie, że w domu wciąż ktoś przebywa.
Przy wyborze inteligentnych rozwiązań działających w oparciu o technologię bezprzewodową, zamiast skomplikowanej sieci przewodów ukrytych w ścianach, wykorzystujemy specjalne moduły. Ich miniaturowe rozmiary pozwalają na montaż bezpośrednio w wybranych puszkach podtynkowych lub na urządzeniach, które chcemy włączyć do inteligentnego systemu, dzięki czemu można zamontować je na każdym etapie budowy. Taka technologia pozwoli nam także bezinwazyjnie rozbudowywać system o kolejne funkcjonalności, a w razie przeprowadzki zabrać go do nowego lokum.

 LTM Communications
Na podstawie: www.agencja-ltm.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii