Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-07

Więcej skanerów na lotniskach

Więcej skanerów na lotniskach

Po incydencie związanym z wykryciem materiałów wybuchowych w USA w samolocie z Amsterdamu w Boże Narodzenie 2009 roku, zwiększyło się znacznie zapotrzebowanie na stosowanie skanerów "cało-osobowych", a w przypadku już zainstalowanych - lepszych, jako że niektóre mają problemy z wykryciem niektórych materiałów.

Administracja Bezpieczeństwa Transportu w USA posiadała w grudniu 2009 roku około 40 takich urządzeń, jednak po incydencie zdecydowała o zakupie dodatkowych 150, a w późniejszym czasie jeszcze 300 takich urządzeń. Jedno takie urządzenie kosztuje 170 tys. dolarów.

Na świecie istnieją dwa główne rodzaje takich skanerów: wykorzystujących fale o długościach milimetrowych oraz rozproszenia wstecznego (zgodnie z CNET). Pierwszy z nich emituje fale radiowe na badany obiekt a odbite fale stanowią dane do wygenerowania trójwymiarowego obrazu obiektu, drugi natomiast oparty jest na technice rentgenowskiej o niskiej emisyjności promieniowania, który z kolei generuje tylko obrazy dwu wymiarowe. Nowoczesne skanery mają bardzo wysokie możliwości, jednak nie sa efektywne energetycznie. Nie mniej jednak umożliwiają wykrywanie takich obiektów jak broń niemetalowa czy materiały wybuchowe, które nie mogą być wykryte przez wykrywacze metalu.

Skanery wykorzystujące fale o długościach rzędu milimetrów i wykrywają materiały wybuchowe jeśli ich gęstość jest większa niż innych materiałów w badanym obiekcie. Oznacza to, że urządzenia te emitują mniej promieniowania niż telefon komórkowy. Urządzenia oparte na technologii rentgenowskiej natomiast wystawia obiekt na takie ilości promieniowania jak podczas pobytu w samolocie przez 2 minuty. Innymi słowy, używając telefonu komórkowego i latając mniej narażamy się na większą dawkę promieniowania niż poprzez przejście przez taki nowoczesny skaner.

Niestety techniki te poddają w wątpliwość zgodność z prawem oraz przyzwoitością. Sprzęt warty miliardy dolarów pozwala dzięki kilku sztuczkom uzyskać rzeczywisty obraz nagiego ciała badanego obiektu, niemalże w rzeczywistych kolorach. Osoby dokonujące monitoringu mają dostęp do obrazów o wysokiej rozdzielczości. Jak wiadomo zgodnie z prawem przestępstwem jest ekspozycja genitali na widok publiczny. Tak więc również zakładając że monitor znajduje się w hali odpraw, przypadkowo (lub celowo) ktoś niepożądany może podejrzeć zawartość monitora. A gdy monitor znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, do którego badana osoba nie ma dostępu i nie wie tak naprawdę kto i ile osób na nią patrzy. No przyjemne to na pewno nie jest.

Czy więc takie oglądanie przez osoby monitorujące jest legalne? A czy samo poddawanie się takiej kontroli jest zgodny z prawem? Do tego dochodzi sam stres badanej osoby, która wie, że ktoś tak naprawdę może oglądać ją nago mimo jej woli.

Trik polega na zastosowaniu graficznej inwersji obrazu, a więc przekształcenie kolorów obrazu w tzw. negatyw. Możliwość taką dostarczają praktycznie wszystkie nawet darmowe programy do obróbki zdjęć.

Czy to zdjęcie z prawej strony nie wygląda jak rzeczywiste?

Tyle jeśli chodzi o nieprzyzwoitość i stres osób badanych, przejdźmy do poważniejszego aspektu: pornografia dziecięca. Przez takie urządzenia muszą przechodzić również dzieci. Jak się muszą czuć rodzice mając świadomość, że ich dzieci są lub mogą być oglądane nago. Wzbudza to delikatnie mówiąc niesmak i zdenerwowanie rodziców i jest on w pełni uzasadniony.

Wiadomo, Administratorzy, Szefowie i osoby kontrolujące zapewniać będą, że będą zwracać uwagę tylko na rzeczy związane z bezpieczeństwem. No cóż, oni nie ufają pasażerom samolotów a pasażerowie mają ufać im? Tak na pewno się nie stanie i wątpliwości zawsze będą. Nawet jeśli zasadą będzie szanowanie prywatności i będzie to egzekwowanie. Analogicznie jest z np. kartami kredytowymi, których używanie jest podobno bezpieczne, a ciągle słyszy się o nowych przejęciach ich numerów. Na podstawie: InTech, worldculturepictorial

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii