www.omron.pl 2013-04-10

Czujnik wizyjny FQ2

Czujnik wizyjny FQ2

Czujnik wizyjny, który definiuje nowe standardy w dziedzinie inspekcji obrazu i weryfikacji kodów.
W odpowiedzi na oczekiwania rynku odnośnie prostego w użyciu czujnika wizyjnego, którym można rozwiązać nawet bardziej złożone aplikacje, wprowadziliśmy do oferty nową wersję naszego czujnika wizyjnego FQ. Dzięki większej wydajności, bardziej rozbudowanej funkcjonalności i bogatszej gamie modeli, FQ2 definiuje nowe standardy w dziedzinie inspekcji obrazu i weryfikacji kodów.

Czujnik wizyjny FQ2 obejmuje kamerę, obiektyw i oświetlacz wraz z całą logiką przetwarzania obrazu w jednej, kompaktowej obudowie, co eliminuje konieczność korzystania z oddzielnego kontrolera. Małe wymiary i budowa typu „wszystko w jednym” sprawiają, że instalacja czujnika nie sprawia kłopotów nawet w ograniczonej przestrzeni.

Wszystkie algorytmy inspekcji na pokładzie
FQ2 oferuje wszystkie algorytmy inspekcji opracowane przez firmę Omron, w tym algorytm wyszukiwania konturów, kontrolę koloru, OCR oraz czytnik i weryfikację kodów. Jeśli chodzi o kontury, to algorytm Shape Search II firmy Omron uzyskuje bardzo wysoką prędkość i niezawodność wyszukiwania pozycji detali nawet przy pełnym obrocie o 360° i nawet, gdy detale się częściowo pokrywają. Dodatkowo Shape Search II potrafi wykryć aż do 32 obiektów na jednym zdjęciu, dzięki czemu możliwa jest szybka kontrola całych grup detali.
Jeśli chodzi o czytanie znaków alfanumerycznych, unikalna technologia OCR firmy Omron pozwala na stabilne czytanie i weryfikację nawet wytartych czy zniekształconych znaków bez konieczności każdorazowego dostrajania parametrów przy zmianie kontrastu napisu czy jego przesunięciu w przestrzeni. Duża, wbudowana biblioteka obejmuje ponad 80 krojów czcionek plus ich wersje przetarte, rozmazane i zniekształcone, a także ich różne rozmiary i rodzaje podłoża. Dodatkowo OCR i czytanie kodów może być połączone z weryfikacją ich treści względem danych wzorcowych, których definiowanie również nie wymaga programowania czy użycia zewnętrznych urządzeń.

Doskonała analiza obrazu
Aby zapewnić najlepsze dopasowanie do aplikacji detekcji obrazu, modele są dostępne w rozdzielczościach od 360,000 pikseli do 1.3 megapiksela. FQ2 potrafi na jednym zdjęciu wykonać do 32 jednoczesnych pomiarów, kontrolując w ten sposób nawet 5000 detali na minutę. Dodatkowo dzięki możliwości pomiaru kąta obrotu i pozycji detali, czujnik może być również wykorzystywany do aplikacji pozycjonowania.


Bogaty wybór
Dzięki bogatemu wyborowi modeli użytkownik może do każdej aplikacji dobrać najodpowiedniejszy model o optymalnej funkcjonalności, np. na podstawie wymaganej wielkości pola widzenia przy zadanej odległości montażu. Czujniki z wbudowanym obiektywem są dostępne z odległością montażu do 1 metra przy detalach wielkości od 7 do 300 mm, a modele szerokokątne pozwalają z kolei objąć duże pole widzenia z bardzo bliskiej odległości. Wybór uzupełniają modele z bagnetem C, pozwalające na jeszcze większe odległości montażu czujnika względem detalu.

Łatwo programowalny
FQ2 może być szybko zaprogramowany poprzez intuicyjne oprogramowanie na PC lub z wykorzystaniem konsoli TouchFinder, która będąc narzędziem dostępu do ustawień może pełnić również rolę stałego lokalnego monitora pracy czujnika.

 www.omron.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii