Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-07-13

Laserowy nadruk kodu 2D DataMatrix GS1

W dobie obowiązujących zaleceń organizacji EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) dotyczących wprowadzenia pełnej identyfikowalności pochodzenia produktu farmaceutycznego, producenci wprowadzają zmiany treści oznaczeń nanoszonych na opakowania takich produktów. Jednym z bardziej istotnych konsekwencji zaleceń EFPIA jest wprowadzenie oznakowania składającego się z kodu 2D DataMatrix w standardzie GS1.

W kodzie 2D DataMatrix GS1 treść nadruku składa się z kodowych pól DataMatrix drukowanych następnie w postaci tekstu czytelnego gołym okiem. Drukowane są np. data produkcji czy przydatności, numer produktu czy kolejnie zmieniany numer seryjny.

Do nadruku na opakowaniach stosowana jest technologi laserowego znakowania. Lasery znakujące są stosowane ze względu na ich unikalne cechy uzytkowe, których nie posiadają inne, tradycyjne metody znakowania. Te cechy to działanie bezdotykowe, łatwa zmienność treści oznaczenia, szybkość znakowania, wysoka jakość, czytelność i trwałość oznaczenia. Jeżeli do tego dodamy brak jakichkolwiek materiałów zużywających się w trakcie eksploatacji i coraz niższe ceny samych laserów, bo łatwo zrozumieć rosnącą popularność tej technologii.

Urządzenia e-SolarMark warszawskiej firmy Solaris Laser S.A. oferują możliwość wyznakowania kodów 2D DataMatrix GS1. Nadruki wykonywane sa podczas postoju opakowania, a także podczas jego przemieszczania na podajniku linii pakującej.

Etykieta musi zachowywać swoje doskonałe właściwości począwszy od zadruku po aplikację na opakowanie, transportowanie i przechowywanie. Ponadto powinna ona zapewniać dobre możliwości druku, elastyczność, odporność na rozmrażanie oraz, co najwazniejsze, posiadać niemigrujący klej.

Opakowania farmaceutyczne posiadają często małe średnice oraz wykonane są z takich materiałów, jak szkło, topaz, tyvek, PVC, karton, polipropylen oraz elastyczny polietylen i niskiej gęstości. Wszystkie te czynniki są prawdziwym wyzwaniem dla wierzchnich materiałów etykietowych oraz klejów.

Według FDA elementy opakowania powinny być wykonane z takich materiałów, które nie prenikną do leku w ilościach niebezpiecznych dla pacjenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku opakowań będących w bezpośrednim kontakcie z lekiem. Dotyczy to też każdego materiału, którego komponenty mogą migrować do leku. Aby przejść testy ekstrakcji/przenikania oraz toksykologiczne przeprowadzane przez firmy farmaceutyczne, kleje etykietowe muszą posiadać właściwości niemigrujące.

Popyt na materiały etykietowe odpowiednie do przechowywania w niskich temperaturach rośnie wraz ze wzrostem liczby produktów biomedycznych. Przykładowo klej RP31 został przetestowany w warunkach do -80'C oraz toleruje temperatury, od zamrażania szokowego do sterylizacji parowej pod ciśnieniem.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii