Autorem artykułu są eksperci SOMFY 2013-10-07

Dom myślący dzięki scenariuszom

Dom myślący dzięki scenariuszom

Możliwość programowania scenariuszy do zarządzania domem sprawia, że dostosowanie systemu automatyki do swoich potrzeb, jest niezwykle proste i intuicyjne. Dzięki nowoczesnym programatorom czasowym użytkownik może różnorodnie zaprogramować działanie domu, w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników.
Użytkownicy nieruchomości, korzystający z automatyki domowej, szczególnie docenią możliwości programowania indywidualnych ustawień i scenariuszy, które pozwalają dostosować system do własnego stylu życia.

Scenariusz obejmuje określone wcześniej przez użytkownika stany położenia wybranych urządzeń domowych. Mogą one być aktywowane manualnie i automatycznie. Uruchamiają one za jednym kliknięciem wiele zmechanizowanych produktów (np. rolety, zasłony, oświetlenie itp.) oraz umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie. Istnieje również rodzaj scenariuszy, który może być uruchomiony tylko automatycznie w razie zaistnienia konkretnych czynników, np. aktywacja czujnika dymu podniesie wszystkie rolety, aby nie blokować drogi ucieczki.
Wszystkie scenariusze ustala użytkownik. Przykładowo przy użyciu pilota, naciskając przycisk „Dom” możemy zamknąć wszystkie drzwi i okna jednym kliknięciem. Lampka kontrolna i sygnał dźwiękowy potwierdzają, że polecenie zostało wykonane.
Zaawansowane funkcje takie jak na przykład programatory czasowe otwarcia bądź zamknięcia rolet, czy w końcu możliwość współpracy na przykład z czujnikami nasłonecznienia sprawiają, że obsługa chociażby osłon w znacznym stopniu oszczędza czas użytkownika. Dodatkowo raz zaprogramowany system nigdy nie zapomni zasunąć rolet, dzięki czemu nie narazi naszego domu na niebezpieczeństwo. Funkcja scenariuszy pozwala także symulować obecność w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. System zamyka i otwiera rolety, dzięki czemu osoby mogące obserwować nasz dom będą miały wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa.
Scenariusze pozwalają dostosować intensywności oświetlenia do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić energię elektryczną, co wyraźnie przekłada się na koszty zużycia prądu. Na przykład wybierając scenariusz „Pobudka”, o żądanej porze rolety w pokoju i kuchni podnoszą się, lampy się zapalają, okna połaciowe uchylają się lekko, umożliwiając przewietrzenie mieszkania, a system może automatycznie wyłączyć ogrzewanie domu.  Gdy słońce mocno grzeje, system zamiast włączać klimatyzację, opuszcza rolety, bez angażowania w to domowników.
Latem roleta bądź zasłona jest zamykana automatycznie, kiedy słońce zaczyna świecić w okno. Zimą można bardzo łatwo wyłączyć sterowanie przez czujnik, zostawiając okno odsłonięte, dzięki czemu w słoneczny dzień pomieszczenie maksymalnie się nagrzewa.  Rolety zamykają się automatycznie, kiedy zapada zmierzch, by zatrzymać nagromadzone podczas dnia ciepło wewnątrz budynku. Z kolei aby zachować naturalną wentylację, rolety i okna dachowe otwierają się po zacienionej stronie.
W zimie można zaprogramować zamykanie rolet o zmroku, aby uniknąć utraty ciepła. Jak podaje European Solar Shading Organization możemy zaoszczędzić do 10% kosztów, jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie zimą. W lecie z kolei można zautomatyzować działanie osłon przeciwsłonecznych w zależności od nasłonecznienia, aby zachować naturalny chłód w pomieszczeniach i ochronić wystrój wnętrza przed promieniowaniem słonecznym.  
W zależności od wybranej technologii system informuje nas o wykonaniu polecenia, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny stan urządzenia. Informacja taka jest wyświetlana na ekranie pilota. Urządzenia domowe można też kontrolować zdalnie, na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera. W ten sposób możemy w każdej chwili sprawdzić, czy okna dachowe, brama garażowa lub drzwi są zamknięte, upewnić się, że dom jest bezpieczny.
W dowolnym momencie użytkownik może także przejąć ręczną kontrolę nad automatyką, jeśli chce ją wyłączyć na chwilę lub też zmienić ustawienia. Jeśli rozważamy budowę domu z instalacją inteligentną to najlepiej na jego budowę zdecydować się już przy wyborze projektu. Wówczas łatwiej poprowadzić niezbędne okablowanie.Autorem artykułu są eksperci SOMFY

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii