Joanna Lewandowska 2011-10-13

Wprowadzenie inteligentnych sieci kluczowe dla rozwoju sektora energetycznego, stwierdza Frost & Sullivan

Zastosowanie nowych inteligentnych technologii w energetyce jest konieczne dla funkcjonowania rynku i jego rozwoju. Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, rosnąca liczba odbiorców podłączonych do sieci oraz pojawienie się pojazdów elektrycznych przyczyniły się do wzmożenia prac nad wprowadzeniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych (Smart Grid) w Polsce i  Europie.

„Wpływ innowacji na rozwój rynku: technologie Smart Grid i ich zastosowanie” będzie tematem najbliższego briefingu Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej. Analitycy zespołu Technical Insight (TI) z warszawskiego odddziału firmy, zaprezentują najnowsze informacje i perspektywy dotyczące rozwoju Smart Grid w Polsce. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2011, o godz. 9.30.

Briefing otworzy prezentacja pt. „Wgląd w innowacje: wpływ na Polskę i region Europy Środkowo-Wschodniej”, którą przedstawi Ankit Shukla, dyrektor zespołu Technical Insights na Europę. W tej części omówiony zostanie Program TechVision 2020, który jest sztandarowym projektem badawczym zespołu TI. Projekt prezentuje zestawienie 50 najbardziej interesujących technologii, które ukształtują świat w ciągu najbliższych kilku lat.

Pozostałe prezentacje poprowadzą Aleksander Buchacz,Tomasz Kamiński, Jacek Dębowski i Emil Łazarski – analitycy TI Frost & Sullivan. Spotkanie jest skierowane zarówno do przedsiębiorców i inwestorów, jak i przedstawicieli ośrodków akademickich i parków technologicznych.

Jednym z najważniejszych aspektów rynku energetycznego w Polsce jest rozwój odnawialnych źródeł energii, co obnażyło słaby stan techniczny polskich sieci przesyłowych. „W celu utrzymania wzrostu inwestycji w odnawialne źródła energii, Polska musi zmodernizować istniejącą infrastrukturę przesyłu energii elektrycznej poprzez stałe wdrażanie inteligentnych rozwiązań, takich jak inteligentne sieci i systemy masowego magazynowania energii elektrycznej” – rekomenduje Aleksander Buchacz, który zaprezentuje „Rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce – możliwości i szanse dla Smart Grid”.

„Systemy magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę będą bardzo ważnym elementem inteligentnej sieci energetycznej” - twierdzi Tomasz Kamiński. W swojej części dokona m.in. przeglądu technologii magazynowania energii elektrycznej i możliwości ich wykorzystania.

Oczekuje się, że operatorzy inteligentnych sieci dokonają znaczących inwestycji w systemy automatyzacji, aby rozwinąć infrastrukturę dystrybucyną o dodatkowe możliwości. Jacek Dębowski przedstawi rozwiązania dotyczące automatyzacji, których wprowadzenie jest konieczne, aby pełni wykorzystać potencjał technologii Smart Grid.

Podsumowaniem briefingu będzie prezentacja dotycząca korzyści z zastosowania inteligentnych sieci dla użytkowników końcowych. „Smart Grid poprawi efektywność zużycia energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu inteligentnych urządzeń, które będą połączone z systemem zarządzania budynkiem (ang. Building Management Systems, BMS). Umożliwi to użytkownikowi precyzyjne kontrolowanie funkcji systemu, co doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii” – podsumowuje Emil Łazarski.

Jeżeli chcieliby Państwo wziąć udział w briefingu lub otrzymać więcej informacji na temat agendy spotkania, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, pod adresem: joanna.lewandowska@frost.com. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych.

Spotkanie odbędzie się na terenie EMPARK Mokotów i jest bezpłatne.Joanna Lewandowska
Na podstawie: frost.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii