tłum. Pawłowski Jan 2010-09-20

Czujniki SNUPI w inteligentnym domu - komunikacja poprzez miedziane okablowanie

Czujniki SNUPI w inteligentnym domu - komunikacja poprzez miedziane okablowanie

Budowa inteligentnych domów, które mają działać jak najefektywniej, ma być rozwiązaniem jednego z technologicznych problemów jakim jest duże zużycie energii. Ale co często jest pomijane w rozmowach o innowacyjności naszej drogi do bardziej ekologicznej przyszłości, jest fakt, że w bezprzewodowej technologii sieciowej, również wykorzystuje się energię, zmniejszając czysty zysk. Zespół naukowców wymyślił więc nowy pomysł: wykorzystanie technologii bezprzewodowych z pomocą miedzianych przewodów energetycznych w domu, które działają jak ogromna antena dla całego budynku.

Sensory wykorzystujące węzły infrastruktury elektrycznej (SNUPI), to system małych, energooszczędnych czujników, które monitorują dom pod względem różnych rodzajów problemów związanych z pobieraniem energii - wilgotność w pomieszczeniach, ciepło uciekające przez źle zaizolowane okno, światło zostawione w sypialni na górze - i nadaje sygnał z powrotem do centralnego ośrodka, przez okablowanie miedziane już zainstalowane w domu. Ponieważ czujniki nie muszą komunikować się bezprzewodowo ze stacją bazową nie potrzebują dużej ilości zasilania. W rzeczywistości jedna bateria zegarka może uruchomić każdy czujnik na co najmniej dziesięć lat.

Twórcy SNUPI – współpracujący ze sobą naukowcy z University of Washington oraz Georgia Institute of Technology - uświadomili sobie, że w większości technologii transmisji bezprzewodowej, czujnik poświęca więcej niż 90 procent swojej energii na komunikację, a nie na kontrolę. Zespół postawił więc sobie za zadanie znaczne zmniejszenie tego udziału.

Wymyślili oni bezprzewodowy czujnik, który zużywa mniej niż jeden milliwatt energii podczas transmisji. Czujniki muszą być zainstalowane w odległości nie większej niż 3-4,5m od siebie, w domu z istniejącą instalacją z drutu miedzianego. Jak się później okazało, sieć ta jest większa niż przypuszczano, jako że np. kabel podłączony do gniazdka już rozszerza tą sieć, przez co nawet w dużych pomieszczeniach czujniki mogą przesyłać swoje sygnały za pomocą różnych przedmiotów gospodarstwa domowego.

To nie pierwszy raz kiedy ktoś proponuje wykorzystanie własnej infrastruktury budynku jako anteny nadawczej, ale wysoka efektywność i zdolność obejmowania niemal każdego centymetra miejsca zamieszkania powoduje, że jest on idealny do instalacji w inteligentnych domach. Przykładowo w typowym domu o powierzchni 270 metrów kwadratowych, SNUPI może obejmować 95%obszaru budynku, przy czym inne systemy bezprzewodowe jedynie około 75%.

Następny krok: wykorzystanie energii słonecznej, a nawet ruch ciała do zasilania bardzo oszczędnych energetycznie czujników tak, że baterie nie będą nawet brane pod uwagę.


tłum. Pawłowski Jan
Na podstawie: popsci.com

Komentarze do artykułu

Sebastian Czarnecki

Jak zapewne pamiętamy, kiedyś narodził się pomysł, aby właśnie energetyczną sieć budynkową wykorzystać do transmisji danych, w tym dostępu do Internetu. Skończyło się to tym, że system nosi nazwę Powerline Comunication (PLC) i jest praktykowany. Testy takiego systemu trwały od 2000 roku w Niemczech, Holandii i w Polsce. Nie było łatwo, ze względu na bardzo wysoki poziom zakłóceń w nieosłoniętych liniach energetycznych. Ale obecnie w niektórych obszarach Polski (np. Warszawa, Kraków) taka usługa jest praktykowana. Innymi słowy – pomysł i technologia się przyjęły. Należy więc liczyć na to, że i technika SNUPI również się przyjmie, a także inne tego typu pomysły, które będą wykorzystywały niemal każdy element w domu, który przyczyni się do oszczędności energii i zwiększenia funkcjonalności.


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii