Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-13

Czy 7 setnych sekundy to dużo czasu?

Czy 7 setnych sekundy to dużo czasu?

Przerwa w dostawie prądu, która trwała 0,07 sekundy spowodowała zatrzymanie produkcji chipów w fabryce Toshiby. Spodziewa się spadku dostaw o 20%. Jak to możliwe?

Otóż zdarza się to w procesach niezwykle dokładnych, a takimi na przykład są procesy produkcji czipów. W dodatku zawiódł system awaryjnych generatorów prądu. Bez energii elektrycznej wentylacja w sterylnych pomieszczeniach przestaje działać, narażając na zniszczenie delikatne czipy tam się znajdujące.

Na wycenę strat jeszcze poczekamy, a produkcja ma zostać wznowiona w piątek. Warto przypomnieć, że Toshiba produkuje 40% wszystkich czipów NAND na świecie. Czipy NAND stanowią integralną część pamięci flash - kart pamięci i pendrive'ów. Miejmy nadzieję, że taka awaria nie odbije się na cenach elektroniki.

Na podstawie: gizmodo.pl

Komentarze do artykułu

Czarek

Aż niemożliwe, że w najważniejszych miejscach nie mieli układów zabezpieczających ich przed takimi skutkami w przerwie w zasilaniu :)


S

Czas reakcji UPSów to zwykle około 5ms, widocznie nie dla takich obciążeń. Może powinni mieć swoje generatory połączone jak na statku - pracują 4 we wspólnej fazie, jak jeden nawali czy coś to reszta przejmuje jego pracę i jest niezakłócone.


marek

W krytycznych instalacjach powinni mieć UPS-y in-line i wtedy nie byłoby problemów.


marek

W krytycznych instalacjach powinni mieć UPS-y in-line i wtedy nie byłoby problemów.


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii