Euro Logistyka 2010-11-15

Od identyfikacji do komunikacji

Od identyfikacji do komunikacji

Z ewolucji znakowania towarów przeszliśmy od kodów kreskowych poprzez kody EAN, do GS1 i DataMatrix. Zajęło to nam 30 lat. W jakim kierunku zmierza znakowanie towarów i co w przyszłości może zastąpić GS1.

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest tak szybki, że często nowe wypiera stare. Kiedy pojawiła się technologia RFID sądzono, że kody kreskowe od razu znikną, jednak tak się nie stało. Kody kreskowe i kodowanie RF są dobrymi braćmi, którzy będą wzrastać razem. Kody kreskowe są tanie, proste i wygodne, dlatego są używane na całym świecie. Ich obecność na rynku będzie kontunowana jeszcze przez parę lat.

Czy znakowanie towarów zapewnia bezpieczeństwo klientom? Nie ma bezpośredniego przełożenia między znakowaniem towarów a ich bezpieczeństwem, ale stosowanie standardów GS1 pozwala z łatwością identyfikować towary i śledzić ich drogę w łańcuchu dostaw. To z kolei umożliwia uniknięcie wielu zagrożeń, które mogą pojawić się w łańcuchu dostaw. W tym sensie można powiedzieć, że kodowanie ma pośrednio wpływ na jakość towarów.

GS1 to międzynarodowa organizacja, która powstała z inicjatywy firm produkcyjnych i handlowych. Zaczynano od kodów kreskowych do rejestracji sprzedaży przy kasach sklepowych, po ponad dziesięciu latach zdecydowano o wejściu w obszar standardów dla dokumentów elektronicznych, sześć lat temu zaangażowano się w technologię RDID oraz synchronizację danych podstawowywhc a trzy lata temu zaczęto przygotowania rynku na nowe symbole kodów kreskowych GS Data Bar. Od roku organizacja pracuje nad standardami informacyjnymi dla technologii mobilnych.

Obecnie jedynie przemysł farmaceutyczny i ochrono zdrowia zdecydowały, że w skali globalnej będą wykorzystywać kodowanie GS Data Matrix. Kodowanie DataMatrix pozwala zawrzeć bardzo dużo informacji w 1 milimetrze kwadratowym oznaczenia, jest to szczególnie przydatne przez produkcji leków i instrumentów medycznych, na których z trudem można by zmieścić kody kreskowe.Euro Logistyka

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii