na podstawie abb.pl 2010-10-05

ABB i GM podejmują współpracę badawczą nad zużytymi akumulatorami z pojazdów elektrycznych.

ABB i GM podejmują współpracę badawczą nad zużytymi akumulatorami z pojazdów elektrycznych.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki i firma General Motors podpisali niewyłączne porozumienie dotyczące współpracy w ramach projektu badawczego mającego ustalić ponowne wykorzystanie akumulatorów z samochodów elektrycznych, po tym, jak czas ich życia w pojeździe dobiegnie końca.

Projekt zakłada sprawdzenie ponownego zastosowania zużytych akumulatorów litowo-jonowych pochodzących z samochodów elektrycznych GM, modelu Chevrolet Volt, jako ekonomicznie efektywnych źródeł zmagazynowanej energii elektrycznej, które wpłyną na poprawę efektywności systemów elektrycznych po ich przekształceniu w inteligentne sieci.

„W przyszłości inteligentne sieci będą transportować większą ilość energii odnawialnej oraz służyć jako ogromna infrastruktura dla pojazdów z napędem elektrycznym. W obu tych przypadkach niezbędne jest zastosowanie szerokiego zakresu rozwiązań magazynowania energii,” powiedział Bazmi Husain, szef inicjatywy inteligentnych sieci w ABB. „Jesteśmy podekscytowani możliwością ponownego zastosowania zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych, co może pomóc zbudować potrzebne zdolności magazynowe i zagwarantować daleko idące korzyści środowiskowe i ekonomiczne.”

Według GM, akumulator Volta nadal będzie w istotnym stopniu zdolny do magazynowania energii elektrycznej po definitywnym zakończeniu swojej pracy w samochodzie.

„Dlatego łączymy siły z ABB, by znaleźć sposoby na to, by akumulatory Volta przyniosły środowisku korzyści wykraczające poza poruszanie się po autostradach,” powiedział Micky Bly, prezes Electrical and Hybrid Systems, który ogłosił zawiązanie partnerstwa z ABB podczas konferencji EV Battery Tech w Troy, Michigan. „Nasza współpraca z ABB pomoże w opracowaniu rozwiązań optymalizujących pełen cykl życia akumulatorów Volta.”

Ekonomicznie opłacalny magazyn energii jest często uważany za kluczową technologię dla inteligentnych sieci, która może umożliwić szersze zastosowanie różnorodnych rozwiązań, takich jak:

  • zarządzanie nieciągłością dostaw energii z takich źródeł, jak wiatr i słońce,
  • zmniejszanie skoków popytu na energię elektryczną,
  • umożliwienie korzystania z tańszej energii w okresach szczytowego zapotrzebowania na nią.


ABB pracuje obecnie nad ponad 20 projektami prowadzonymi na całym świecie badającymi wszelkie aspekty inteligentnych sieci, od magazynowania energii, po zarządzanie siecią, pomiary i komunikację, systemy automatyki rozdziału energii i automatyki użytku domowego.
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia
117 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.
ABB-owskie stacje szybko ładujące prądem stałym umożliwią sprawne ładowanie pojazdów z napędem elektrycznym. W zależności on akumulatora i typu samochodu, w czasie krótszym niż 10 minut możliwe jest takie naładowanie pojazdu, by przejechał dystans większy niż 100 km. Wraz z dalszym rozwojem technologii akumulatorów, doładowywanie będzie tak szybkie i tak proste, jak klasyczne tankowanie.na podstawie abb.pl

Komentarze do artykułu

Maciek

To świetny pomysł w końcu inicjatywa, która może wesprzeć środowisko


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii