Zakłady produkujące alkohol mogą zwiększyć produkcję oraz efektywność przez określenie realistycznych zadań, wprowadzenie standaryzacji oraz zlecenie przeprowadzenia analizy Całkowitej Efektywności Wyposażenia (OEE) stronom trzecim.
Jednym z największych wyzwań w produkcji alkoholu jest proces butelkowania. Dla producentów alkoholu pytaniem nie jest: „Czy możemy wyprodukować dany towar?”, ale raczej: „Czy możemy rozlać go do butelek na tyle szybko, by sprostać zamówieniom?”. Sposób rozlewania alkoholu do butelek może stanowić tzw. wąskie gardło całej produkcji.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w twojej firmie pojawiają się problemy z wydajnością, to być może warto przyjrzeć się sprzętowi, rodzajom butelek i/lub głównym ciągom technologicznym. Warto też wziąć pod uwagę poniższe trzy aspekty, aby usprawnić produkcję i zwiększyć wydajność.
1. Określ realistyczne zadania i wskaźniki oraz wykonaj analizę Całkowitej Efektywności Wyposażenia (OEE).
Producenci zastanawiają się niekiedy, dlaczego ich sprzęt nie spełnia wymagań eksploatacyjnych, formułując swoje rozczarowanie przykładowo w następujący sposób: „Kupiliśmy maszynę, która może wyprodukować 500 butelek na minutę, czemu zatem tak się nie dzieje?”. Powodów tej sytuacji może być oczywiście wiele, jednak najprościej jest obwinić za wszystko maszynę. Chociaż niekiedy zwiększenie wydajności to kwestia dokupienia większej ilości sprzętu, to przed zainwestowaniem w nową technologię warto jednak określić realistyczne kluczowe wskaźniki efektywności (KPI). Nie oczekujmy jednak niemożliwego.
Nie spodziewajmy się, że maszyna mogąca produkować 500 butelek na minutę będzie pracować z oczekiwaną wydajnością, jeśli nie przeanalizowaliśmy ogólnego parametru OEE. Nowy sprzęt sam w sobie nie rozwiąże problemów związanych z OEE.
Pierwszym krokiem do poprawy wydajności jest zrozumienie podstawowych założeń i określenie realistycznych zadań. Jedną z najlepszych metod, aby to zrealizować, jest przeprowadzenie analizy OEE, która obejmuje wirtualną symulację celem przebadania procesów produkcyjnych oraz pakowania, występujących w zakładzie.
Analiza obejmuje wskaźniki uwzględniające wszystkie zmienne, które determinują sposób funkcjonowania zakładu – nie tylko pracy sprzętu – i porównuje bieżącą produkcję z potencjałem zakładu oraz idealną, oczekiwaną jego wydajnością. Na przykład, w drodze symulacji można ustalić, że zainstalowany sprzęt może produkować 1000 butelek na minutę, ale ogólna analiza OEE wykaże, jak wyglądałoby to w rzeczywistości, biorąc pod uwagę istniejące procesy technologiczne i organizacyjne.
Wiele czynników ma wpływ na efektywność zakładu – od uciążliwych zmian organizacyjnych po częste, bezowocne spotkania. Proste korekty codziennych czynności znacząco poprawiają wydajność bez konieczności zakupu nowego sprzętu.
2. Rozważ zmianę butelek z nietypowych na standardowe.
Jednym z kluczowych aspektów produkcji alkoholu jest proces pakowania. W sprzedaży alkoholi butelki same w sobie stanowią potężne narzędzie marketingowe.
Jednak produkcja alkoholu w szerokiej gamie opakowań oznacza konieczność zaprojektowania linii pakujących w sposób pozwalający na obsłużenie różnych rodzajów butelek.
Jeśli zakład wytwarza różnorodne produkty i rozważa analizę OEE, należy postawić sobie następujące pytania:
- Jak szybkie jest przezbrojenie linii?
- Ile faktycznie butelek znajduje się na linii?
- Jak szybko pracuje sprzęt w przypadku butelek nietypowych, a jak w przypadku butelek standardowych?
Jeśli naszym celem jest maksymalna wydajność, należy rozważyć przejście na standardowe rodzaje butelek. Zaprojektowanie linii pakowania dla butelek standardowych ograniczy konieczność częstego przezbrajania linii i ułatwi magazynowanie. Ponieważ w produkcji alkoholi marketing odgrywa kluczową rolę, zastosowanie butelek standardowych może być tym bardziej istotne, jeśli ważne są dla nas efektywność i zyskowność produkcji.
3. Zleć przeprowadzenie analizy OEE podmiotowi zewnętrznemu.
Jeżeli wydaje się, że w zakresie efektywności produkcji osiągnięto sytuację patową, podmiot zewnętrzny może pomóc w znalezieniu nowych dróg do jej poprawy.
Rozpocznij od analizy sprzętu: Jakie są jego możliwości? Ile ma lat?
Następnie przeanalizuj, w jaki sposób funkcjonuje zakład: Co działa nie tak, jak powinno? Co wykonano poprawnie? Jaka jest aktualna wydajność?
Te informacje będą ci potrzebne do znalezienia odpowiedniego partnera, który przeprowadzi analizę OEE. Skąd jednak wiedzieć, czy warto to robić? Oto najbardziej oczywiste oznaki, które sygnalizują, że najwyższa pora zwrócić się do eksperta:
- mniejsza niż oczekiwana wydajność produkcyjna sprzętu,
- mniejsze niż oczekiwane ogólne wskaźniki wydajności całego zakładu,
- zbyt duża liczba wprowadzanych zmian,
- mnogość problemów na liniach produkcyjnych,
- zbyt duże straty butelek,
- zbyt częste przestoje produkcyjne,
- zbyt częste wyłączenia.
Te sygnały ostrzegawcze zwykle nietrudno zauważyć, jednak najczęściej nic się z nimi nie robi lub traktuje jako normę. Przemysł alkoholowy to wyjątkowa nisza o wyjątkowych potrzebach. Przed zatwierdzeniem zakupu podstawowego sprzętu lub innymi znaczącymi zmianami wykonaj badania, aby poznać obszary, w które należy zainwestować i uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji.
Scott Baesler – starszy kierownik produktu w Stellar (partner merytoryczny CFE Media). Opracowanie: Jack Smith, menedżer zawartości w CFE Media.