tłum. Pawłowski Jan 2010-09-22

"Auto-Regulacja" w odniesieniu do danych może zwiększyć szybkość i wydajność światłowodów istniejącej sieci.

Na podstawie wiadomości z książki T-Pain, zespół naukowców finansowanych przez UE, opracował sposób, aby uzyskać jak największą przepustowości poprzez światłowody, poprzez ustalenie niedoskonałości sygnałów optycznych, podobnie jak działa auto-regulacja wysokich tonów sygnałów audio, poprzez poprawki oprogramowania. Technologia ta może zdecydowanie poprawić szybkość łączy szerokopasmowych, zwłaszcza przez linie dalekobieżne, takie jak te obejmujące połączenia kontynentów przez oceany.

Dane podróżują przez sieci światłowodowe, gdy nasz sprzęt elektroniczny przetworzy je w wiązki światła, które następnie podróżują poprzez światłowody, często na dużych odległościach. Ale integralność sygnału zmniejsza się wraz z wzrostem odległości, zarówno ze względu na niedoskonałości w koordynacji różnych części sygnału świetlnego i ze względu na zakłócenia powodowane przez inne sygnały, podróżujące wzdłuż tego samego włókna.

Niedoskonałości te powodują zakłócenia sygnału na wyjściu kabla, w stosunku do sygnału nadanego na jego wejściu i ogranicza ilości danych jakimi możemy obciążyć całą naszą sieci, nie dlatego, że włókna nie mogą poradzić sobie z obciążeniem, które daje sygnał, ale dlatego, że nasza elektronika, nie jest w stanie rozszyfrować wszystkich danych, które zostały zniekształcone. Jeżeli dane natrafiłem w nienaruszonym stanie i zaostrzone, ilość danych możemy umieścić na włókno drastycznie wzrosnąć.

Prototypowe urządzenie unijnych naukowców wykorzystuje zarówno postęp w technologii światłowodowej  jak  i sygnałów laserowych. Gwarantuje to wyraźny sygnał, zmniejszając uzależnienie od elektroniki do ochrony sygnałów przed zakłóceniami.

Podczas demonstracji ich urządzenie zablokowało sygnały obniżające jakość sygnału przekazywanego przez światłowód, wyodrębniając go spośród sygnału zawierającego szum spowodowany innymi sygnałami.

Gdy sygnał dotrze do miejsca przeznaczenia, urządzenie przywraca mu ostrość, wyostrzony cyfrowo sygnał jest potrzebny do szybkiego przetwarzania, podobnie jak auto-regulacja zakłóceń, usuwa niedoskonałości z wokalu piosenkarza.

Taka technologia mogłaby popchnąć szerokopasmowość łącza do poziomu ograniczonego tylko przez kabel światłowodu, a nie przez sprzęt potrzebny do przetwarzania sygnału na obu końcach. Choć jeszcze jest to jeszcze w fazie prototypu, po rozwoju urządzenia można będzie podłączyć je do istniejących już sieci, znacznie zwiększając przepustowość szerokopasmowego łącza, w stosunkowo krótkim czasie.tłum. Pawłowski Jan
Na podstawie: BBC.com
Więcej informacji: 2010_09_13_P_F

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii