Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-05-30

Nowości w przemysłowych protokołach sieciowych

Sieci przemysłowe są na etapie dorastania i rozwijania się. Społeczności członków automatyki stają się bardziej odpowiedzialne. Wiele organizacji, które zarządzają protokołami sieciowymi, zapowiedziało aktualizacje ich specyfikacji.

PI North America uważam, że specyfikacje sieci Profibus i Profinet są aktualne i stabilne, jednak  w przypadku innowacji należy korzystać z aplikacji takich jak PROFIenergy. W profilach tej aplikacji dane są transmitowane poprzez Profibus oraz Profinet. Dodatkowo na targach w Hanowerze 2012 pokazano nowe produkty z PROIenergy.

ODVA oznajmiła, że jej pierwsza runda aktualizacji specyfikacji w 2012 obejmuje publikacje zwiększające możliwości optymalizacj zużycia energii w sieciach Ethernet/IP i innych sieciach CIP.

CC-Link Partner Association ogłosił, że jej sieć CC-Link IE Field Network obsługuje funkcje sterowania ruchem z prędkością 1Gbps. Funkcje komunikacji synchronicznej zostały dodane do istniejącego protokołu CC-Link, który umożliwia precyzyjną synchronizację sterowania wieloma osiami.

SERCOS wydał aktualizację specyfikacji Secros III Real-time Ethernet solutions. Specyfikacja w wersji V1.3. rozszerza funkcjonalność i zakres zastosowań protokołu i dodaje dwa nowe profile napędowe. Jeden definiuje parametry i polecenia dla zmniejszenia zuzycia energii, natomiast drugi profil "enkoder" czyni interfejs absolutnym lub przyrostowym dostępnych wszystkich urządzeń w sieci SECROS.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii