Ewa Zielińska 2012-01-12

NAO Next Gen, najnowszy z robotów firmy Aldebaran Robotics, otwiera nowy obszar zastosowań

NAO Next Gen, najnowszy z robotów firmy Aldebaran Robotics, otwiera nowy obszar zastosowań

Możliwości NAO Next Gen, nowej generacji robotów humanoidalnych, w pełni programowalnych i najszerzej wykorzystywanych na świecie, otwierają nowe perspektywy i obszary zastosowań dla ich użytkowników.

Trzy lata po wprowadzeniu do sprzedaży pierwszych egzemplarzy NAO i mając już na swym koncie 2000 robotów sprzedanych na całym świecie, firma Aldebaran Robotics zapowiada wprowadzenie na rynek najnowszej generacji programowalnych robotów humanoidalnych przeznaczonych do działalności badawczej, dla szkolnictwa i – szerzej – do pogłębiania znajomości nowej dziedziny,  jaką jest robotyka usługowa.

Pojawienie się tej nowej generacji robotów NAO jest znaczące dla naszego przedsiębiorstwa. Jesteśmy dumni, że wciąż możemy oferować coś więcej naszym klientom i to niezależnie od branży działalności. Stopień dopracowania NAO Next Gen pozwoli nam oddać go w służbę pomocy dzieciom dotkniętym autyzmem i osobom pozbawionym możliwości samodzielnego funkcjonowania. W roku 2005 stworzyłem Aldebaran Robotics właśnie po to, by przyczynić się do działań dla dobra ludzkości. » - oświadcza Bruno Maisonnier, Prezes i założyciel firmy Aldebaran Robotics, będącej światowym liderem w dziedzinie robotyki humanoidalnej.

Robot NAO Next Gen, efekt 6 lat działalności badawczej i współpracy ze środowiskiem naukowców i użytkowników, oferuje zwiększoną interaktywność dzięki większej mocy obliczeniowej, większej stabilności i większej precyzji oraz poszerza spektrum tematyki badawczej, oświatowej i zastosowań dla specyficznych kategorii użytkowników.

Wśród nowości najbardziej godnych odnotowania znalazł się nowy komputer pokładowy, bazujący na wysokowydajnym procesorze Intel Atom o szybkości taktowania 1,6 Ghz, dostosowany do obliczeń wielozadaniowych oraz dwie kamery HD sprzężone z układem FPGA, umożliwiające jednoczesny odbiór dwóch strumieni wideo i pozwalające znacząco zwiększyć szybkość i skuteczność rozpoznawania twarzy lub przedmiotów, nawet przy słabym oświetleniu.
Równolegle z innowacjami z zakresie sprzętu, Nao Next Gen wyposażony jest w nowy program rozpoznawania głosu Nuance, szybszy i bardziej niezawodny, powiązany z całkiem nową funkcją jaką jest word spotting, umożliwiający wyodrębnianie i rozpoznawanie słowa w zdaniu lub w rozmowie.

Oprócz tej nowej wersji hardware, udostępnimy tej inne funkcje oprogramowania, takie jak inteligentna kontrola momentu obrotowego silnika, system antykolizyjny dla poszczególnych części ciała z korpusem, udoskonalony algorytm chodzenia... Korzystaliśmy z własnych doświadczeń i doświadczeń, jakimi dzielili się z nami klienci po to, by stworzyć najodpowiedniejszą i najbardziej wydajną platformę sprzętową. Jeżeli chodzi o zastosowania, zwłaszcza dla potrzeb szkolnictwa średniego, to kierujemy nasze wysiłki na treści pedagogiczne, natomiast w dziedzinie poprawy jakości życia ludzi pracujemy nad rozwijaniem zastosowań specjalistycznych. I kontynuujemy rzecz jasna działania na rzecz stworzenia NAO z przeznaczeniem dla indywidualnych użytkowników, za pośrednictwem Developer Program – wspólnoty programistów, którzy obecnie wraz z nami tworzą to, czym w przyszłości będą osobiste roboty.» - konkluduje Bruno Maisonnier.Ewa Zielińska
Na podstawie: ubifrance.fr

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii