Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-06

ABB inwestuje w przedsiębiorstwo z branży energii odnawialnej

ABB inwestuje w przedsiębiorstwo z branży energii odnawialnej

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, zainwestował około 13 milionów dolarów w Aquamarine Power, szkockie przedsiębiorstwo, które stworzyło technologię przekształcania energii uzyskanej z przybrzeżnych fal w czystą, użytkową energię elektryczną.

ABB Technology Ventures, ramię firmy ABB do inwestycji typu venture, zainwestowała w zakup firmy Aquamarine Power wspólnie z innymi inwestorami, wśród których znalazła się również firma SSE Venture Capital, stanowiąca odpowiednik ABB Technology Ventures w Scottish and Southern Energy, która zainwestowała 4,8 miliona dolarów.

Ta inwestycja daje ABB dostęp do kolejnej technologii uzyskiwania energii odnawialnej i gwarantuje wejście na rozwijający się rynek energetyki morskiej, na którym ABB ma znaczący potencjał sprzedażowy w zakresie swoich systemów energetyki, energoelektroniki i napędów średniego napięcia.

„Energia fal niechybnie stanie się ważnym składnikiem światowego portfolio źródeł energii odnawialnej,” powiedział Brice Koch, szef Marketingu i Rozwiązań dla Klientów w Grupie ABB, który nadzoruje inicjatywy podejmowane przez firmę zakresie energetyki odnawialnej. „Ta inwestycja odzwierciedla nasze przekonanie o jej technicznej dojrzałości oraz nasze zaufanie do technologii firmy Aquamarine i jej zarządu.”

Urządzenie Aquamarine’s Oyster (Oyster – ostryga) służące do uzyskiwania energii elektrycznej z energii fal składa się umocowanego na zawiasie, unoszącego się na powierzchni wody płatu, przymocowanego do dna morza na głębokości około 10 metrów, w odległości około pół kilometra od brzegu. Poruszający się na zawiasie płat jest niemal w całości zanurzony w wodzie i kołysze się na przybrzeżnych falach do przodu i do tyłu. Ruch klapy napędza dwa hydrauliczne tłoki, tłoczące na brzeg wodę o wysokim ciśnieniu, która następnie napędza konwencjonalną turbinę hydroelektryczną odpowiedzialną za produkcję prądu.

W istocie Oyster jest po prostu wielką pompą będącą źródłem energii dla konwencjonalnej, zlokalizowanej na lądzie hydroelektrowni. System ten jest łatwiejszy do zainstalowania i utrzymywania niż inne systemy produkcji energii elektrycznej z fal i jest laureatem wielu nagród przyznawanych za innowacyjność w dziedzinie energetyki odnawialnej.

W listopadzie 2009 roku, pierwsza demonstracyjna, naturalnych rozmiarów Ostryga rozpoczęła produkcję energii w European Marine Energy Center (Europejskim Centrum Energetyki Morskiej), zlokalizowanym w Orkney Islands, w Szkocji. Kiedy rozwiązanie stanie się komercyjne, stosując je, będzie można budować farmy wodne o mocy 100 i więcej megawatów.

„Ta strategiczna inwestycja daje ABB pozycję jednej z pierwszych na rynku firm oferujących technologię pozyskiwania energii z fal. My natomiast, zyskujemy dostęp do technicznego, badawczego i inżynierskiego doświadczenia ABB, a także globalnej sieci dostawców,” powiedział Martin McAdam, prezes zarządu Aquamarine Power.

ABB Technology Ventures inwestuje w interesujące z punktu widzenia strategii firmy, młode, rozwijające się przedsiębiorstwa. Do tej pory ABB zainwestowała w następujące obszary: inteligentne sieci, bezpieczeństwo teleinformatyczne w zakładach energetycznych, optymalizacja użytkowania energii elektrycznej przez centra danych i wydajność farm wiatrowych.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii