LTM Communications 2014-07-25

Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

Dbać o środowisko można nawet w domowym zaciszu. Wyłączenie po sobie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie śmieci – czasami proste czynności przynoszą wymierne korzyści. Jednak nie wszystko trzeba robić samemu. Inteligentny dom, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia życie w zgodzie z naturą, pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze. 

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona środowiska. 

Grosz do grosza
 Ważne jest to, jakiej klasy energetycznej sprzętu używamy w domu. Wymieniając lodówkę klasy C na A++, przez rok zaoszczędzimy nawet 234 zł. Z kolei, jeśli zrezygnujemy z ręcznego mycia naczyń, które rocznie może kosztować ok. 280 zł i zainwestujemy w zmywarkę klasy A+++, to w ten sposób przez rok zapłacimy ok. 117 zł. Ogromna różnica jest także między kąpielą w wannie, do której zużywamy średnio 200 litrów wody, a wzięciem pięciominutowego prysznica, na który potrzebnych jest raptem 70 litrów. Zaoszczędzić w domu i jednocześnie zadbać o środowisko możemy myjąc zęby przy zakręconej wodzie, uchroni nas to przed stratą nawet 9 litrów wody na minutę.
 Wodnych oszczędności szukajmy także przed domem, na przykład rozsądnie gospodarujmy podlewaniem ogrodu. Pomogą nam w tym nowe technologie. – Na podstawie danych meteorologicznych pobranych ze stacji pogodowej i zamontowanych przed posesją czujników, inteligentny system sam opracuje optymalny plan nawadniania – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. – Czujniki wilgotności ziemi i detektory deszczu prześlą informacje do centrali i podlewanie rozpocznie się dopiero, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej pożądanego poziomu. Z kolei jeśli nagle zacznie padać – nawadnianie automatycznie się wyłączy – dodaje.

Zaufaj inteligencji
 Do tego, abyśmy coraz częściej stosowali energooszczędne rozwiązania, powinny zachęcić nas niższe rachunki i troska o zasoby środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w budownictwie, nie tylko ułatwiają życie, ale także pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii. – System FIBARO obniża zużycie prądu nawet o 30 proc., a energii cieplnej – o ponad 20 proc. – wyjaśnia Joanna Ossowska z Fibar Group. Jest to możliwe między innymi dzięki sensorom, które wysyłają do centrali informację o tym, że wszyscy domownicy opuścili posesję. Nawet, jeśli wyjdziemy nie wyłączając światła czy żelazka, inteligentny dom zrobi to za nas i tym samym pozwoli uniknąć wysokiego rachunku za prąd.
 – Miernik energii elektrycznej, który jest dostępny w module RGBW Controller oraz Wall Plug, na podstawie danych sporządzi szczegółowy raport i w czytelny sposób przedstawi go za pomocą wykresów w panelu zarządzania energią . Dzięki temu, możliwa będzie dokładna analiza poboru energii w poszczególnych pomieszczeniach, czy przez konkretne urządzenia. Może to pomóc w podjęciu decyzji – który ze sprzętów wyłączyć lub wymienić na inny – o wyższej klasie energetycznej – radzi Joanna Ossowska z Fibar Group.

Możliwości oszczędności
 W codziennym życiu my oraz nasi domownicy nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować straty energii. Bardzo często nasze dzieci lubią zasypiać przy włączonej lampce, lub po prostu nie pamiętają o tym, żeby wyłączyć po sobie światło, kiedy wychodzą z pokoju. Jak rozwiązać ten problem? FIBARO Motion Sensor poczeka, aż w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu i wówczas zgasi światło za nas. Koszty utrzymania domu obniży także inteligentny system utrzymujący odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, wyłączy ogrzewanie tam, gdzie jest otwarte okno, a także dogrzeje pokoje, w których w danej chwili znajdują się domownicy. System pozwala także ustalić harmonogram ogrzewania domu, dzięki czemu ogrzewanie czy klimatyzacja włączy się tuż przed przyjściem. Natomiast, jeśli zmienimy plany, to w prosty sposób – za pomocą smartphone’a, ustawimy nową godzinę powrotu.
 Dodatkowo, wybierając system inteligencji budynkowej, zwróćmy uwagę na kwestie techniczne.
– Pod kątem energooszczędności bardzo istotne jest także to, czy dany system pozwala na stosowanie dowolnego typu lamp, co uchroni nas przed stosowaniem tradycyjnych żarówek zużywających więcej energii – radzi Joanna Ossowska.LTM Communications
Na podstawie: www.agencja-ltm.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii