Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2016-04-05

Technologie radiowe

Technologie radiowe

Technologie radiowe, które obecnie rozwijają się w błyskawicznym tempie, zyskują na popularności nie tylko w prywatnych rozwiązaniach konsumenckich, ale również w komunikacji przemysłowej i systemach automatyki, gdzie zgodność z obowiązującymi normami, konieczność implementacji wielu standardów i wyśrubowane wymagania dotyczące warunków pracy urządzenia są o wiele trudniejsze do spełnienia i stanowią wyzwanie dla producentów sprzętu.

Coraz bardziej zauważalne stają się niewątpliwe zalety wykorzystania transmisji danych drogą radiową, takie jak: prostota instalacji, duża skalowalność i możliwości przyszłej rozbudowy czy brak konieczności tworzenia skomplikowanej, fizycznej infrastruktury sieci, przez co często rozwiązania wykorzystujące zjawisko propagacji fal radiowych okazują się być tańsze.

 

Navi-Net jest polskim dystrybutorem producentów Adeunis, Robustel i LANCOM, ekspertów z wieloletniom doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości, niezawodnych urządzeń do radiowej transmisji danych. W ich ofercie znajdują się routery i modemy 2G/3G/4G, radiomodemy transmisji szeregowej i I/O, urządzenia radiotelemetryczne, sprzęt do przemysłowych sieci Wi-Fi.

 

Firma Robustel posiada w ofercie urządzenia klasy przemysłowej, routery i modemy, wykorzystujące transmisję danych w sieciach komórkowych. Sprzęt ten stanowią idealne rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia pewnego, szybkiego, bezpiecznego i redundantnego połączenia z Internetem, które będzie dostępne niemalże w każdej lokalizacji, w której projektant zapragnie zanistalować urządzenie.

 

Pewność i redundancja urządzenia jest gwarantowana przez zastosowanie wysokiej jakości modułów elektronicznych i obsługi dwóch kart SIM – w przypadku stracenia połączenia z siecią przez abonenta obsługiwanego przez główną kartę SIM, transmisja danych jest automatycznie przełączana na drugą, redundantną kartę. Dodatkowo router jest w dwa lub cztery porty Ethernet, z czego jeden z nich może być skonfigurowany jako WAN Backup, gwarantując kolejny poziom redundancji połączenia z Internetem, w tym przypadku wykorzystując przewodowe medium transmisyjne.

 

Każdy z routerów został wyposażony w wiele interfejsów, umożliwiających komunikację z zewnętrznymi urządzeniami. Wsparcie dla transmisji szeregowej przejawia się poprzez obsługę standardu RS232, RS485 oraz USB. Routery zostały zaopatrzone w dwa dejścia i dwa wyjścia cyfrowe, umożliwiające sterowanie kolejnymi peryferiami, także opcją wdzwanianą, bądz komendami SMS, wysyłanymi na jedną z kart SIM podłączonym do routera.

 

Wysoka przepływność danych przesyłanych i pobieranych z sieci Internet jest gwarantowana poprzez obługę najnowszych technologii transmisji danych w sieciach komórkowych. Routery wykorzystują standard LTE, który pozwala na przesyłanie danych w dół, do urządzenia z prędkością 100 Mb/s, natomiast uplink charakteryzuje się przepustowością 50 Mb/s. W przypadku niedostępności połączenia LTE, urządzenia zapewniają automatyczny fallback, przełączenie do standardów drugiej i trzeciej generacji sieci komórkowych – technologii transmisji 3G (UMTS, HSPA, HSPA+) lub 2G (GPRS, EDGE).

 

Bezpieczność połączenia jest zagwarantowana poprzez możliwość zestawiania tunelowych i mostowych połączeń VPN. Routery obsługują OpenVPN, GRE, IPSec, PPTP, L2TP. Urządzenie pozwala także na konfigurację zaimplementowanego, rozbudowanego firewall'a.

 

Każdy z routerów z serii R3000 można rozbudować o moduł Wi-Fi i GPS, co pozwala na wygodne wykorzystanie urządzenia do budowy hot-spotów, a także śledzenie bieżącej lokalizacji routera w przypadku wyposażenia w moduł GPS.

 

Modemy firmy Robustel umożliwiają przesłanie sygnału transmisji szeregowej RS232 i RS485 poprzez sieć komórkową, Biorąc pod uwagę fakt ciągłej, wysokiej popularności szeregowej transmisji danych, w szczególności w automatyce i przemyśle, rozwiązania te stanowią bardzo atrakcyjny wariant, cechujący się elastycznością – możliwa jest instalacja wszędzie tam, gdzie dociera sygnał telefonii komórkowej.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii