Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-11-16

Fotoradar, przed którym nie uciekniesz

Fotoradar, przed którym nie uciekniesz

Piraci drogowi nie będą mieli łatwego życia. Policja otrzymuje coraz bardziej nowoczesny sprzęt do walki z osobami nie przestrzegającymi wytycznych kodeksu drogowego. Jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń powstało w Finlandii i jest już testowane.

Fińskie VTT Technical Research Centre opracowało wielozadaniowy kombajn, który może dokonywać pomiaru prędkości, sprawdzać odległość między samochodami, wysokość pojazdu, zapięcie pasów bezpieczeństwa, analizować warunki na drodze, a nawet obliczać emisję spalin na danym odcinku drogi.

Wszystko odbywa się całkowicie automatycznie. Policja może odczytywać i analizować wyniki na miejscu lub przesyłać je przy użyciu bezprzewodowej sieci do dowolnie wybranej instytucji. Zautomatyzowany został także proces obróbki zdjęć. System komputerowy automatycznie odczytuje numery rejestracyjne, kasuje fotografie, na których brakuje dowodu popełnienia wykroczenia, jak również usuwa zdjęcia po miesiącu od ich zrobienia.

Obecnie superradar jest testowany na drogach w okolicy fińskiego Tampere. Plany zakładają uruchomienie produkcji w 2013 roku. Aktualnie urządzenie jest transportowane na specjalnej przyczepie. Przedstawiciele VTT Technical Research Centre zapowiadają, że finalną wersję sprzętu będzie można z powodzeniem montować w radiowozach.

Prezentowane urządzenie powstało w ramach unijnego programu ASSET, który ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Budżet ASSET przekracza osiem milionów euro.

Na podstawie: onet.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii