Marzena Klimowicz-Sikorska 2011-04-20

Nanoświat wkracza do Trójmiasta. Kamień węgielny na Politechnice Gdańskiej

Nanoświat wkracza do Trójmiasta. Kamień węgielny na Politechnice Gdańskiej

Zobaczyć "gołym okiem" jak wygląda atom? To będzie możliwe już za rok, bo dziś wmurowano kamień węgielny na budowie Centrum Nanotechnologii Politechnice Gdańskiej. Będzie kosztowało prawie 64 mln zł.

W środę o godz. 11 wymurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nanotechnologii, które powstaje na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Budynek ma pomieścić w sobie m.in. sale dydaktyczne, seminaryjne, a także 25 specjalistycznych laboratoriów naszpikowanych nowoczesną technologią i aparaturą eksperymentów na poziomie atomu.

- Budowa nowego gmachu dedykowanego nauczaniu z zakresu nanotechnologii i inżynierii materiałowej stwarza możliwości odkrywania obszarów niedostrzegalnych gołym okiem - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. - Pamiętajmy, że inżynier jest zawsze twórcą, który kreuje nowe rozwiązania. Kształcimy specjalistów bardzo modnej dziś dziedziny nauki i przemysłu.

Szacuje się, że w roku 2015 z nowego gmachu będzie korzystało już 750 studentów na makrokierunku nanotechnologia, który od pięciu lat, jako specjalność, jest prowadzony na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz inżynierii materiałowej, która, jako kierunek międzywydziałowy, funkcjonuje już 10 rok na PG.

- Po raz pierwszy wykonamy i zobaczymy nanoświat w Gdańsku - mówi prof. Andrzej Zieliński, wykładowca na Wydziale Mechanicznym. - Powoli stajemy się zagłębiem materiałowym, a nanotechnologia to jego cześć.

O tym, że nowy budynek dydaktyczny odciśnie swoje piętno na mapie regionu, przekonany jest pomysłodawca utworzenia centrum, kierownik Katedry Fizyki Ciała Stałego, prof. Wojciech Sadowski.

- Nanotechnologia rozwija się w kilku ośrodkach naukowych w kraju, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Nowe Centrum pozwoli nam w znaczący sposób rozszerzyć kształcenie na poziomie wyższym w tej dziedzinie - mówi prof. Sadowski.

Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją najbliższych lat na Politechnice Gdańskiej. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 64 mln zł, z czego 85 proc. pokryje Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.



Marzena Klimowicz-Sikorska
Na podstawie: trojmiasto.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii