Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-11-08

Niezwykły spektakl na otwarcie Centrum Nauki

Niezwykły spektakl na otwarcie Centrum Nauki

Na warszawskim Powiślu zakończył się "Wielki Wybuch", widowisko towarzyszące otwarciu Centrum Nauki Kopernik. Po spektaklu drzwi do centrum symbolicznie otworzyli dyrektor placówki Robert Firmhofer oraz przedstawiciele rządu. Pierwsi zwiedzający mogą obejrzeć atrakcje Kopernika.

W uroczystości otwarcia centrum, obok jego dyrektora Roberta Firmhofera i przewodniczącego Rady Programowej prof. Łukasza Turskiego, wzięli udział m.in.: premier Donald Tusk, minister nauki Barbara Kudrycka, minister edukacji Katarzyna Hall oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pierwsi goście centrum będą mogli przeprowadzić eksperymenty na 350 eksponatach udostępnionych w ramach pięciu wystaw stałych Kopernika: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i galeria dla dzieci "Bzzz! Centrum będzie w piątek otwarte do godz. 2.00 w nocy.

"Wielki Wybuch" to opowieść o początku Wszechświata spisana na podstawie siedmiu mitów, pochodzących m.in. z Grecji, Chin i Ameryki Południowej. W drugiej części spektaklu zaprezentowana zostanie - poprzez sylwetki naukowców i myślicieli - historia nauki. Atrakcją widowiska będzie udział 250 polskich tancerzy. W spektaklu wykorzystane zostaną efekty świetlne, projekcje, animacje oraz elementy filmu.

Dzień otwarcia Centrum Nauki Kopernik jest świętem polskiej nauki - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia tej placówki. - Aby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom na świecie - mówił nawiązując do "Wielkiego Wybuchu", który towarzyszy otwarciu centrum.

- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - powiedziała obecna na inauguracji Kopernika prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.

- Centrum Nauki Kopernik jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody. Dzieciom pozwala lepiej zrozumieć świat, a dorosłym - rozbudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata - mówił dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Po części oficjalnej rozpoczęło się widowisko "Wielki Wybuch" w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Jest to opowieść o początkach Wszechświata i historii nauki, przedstawiona przy pomocy efektów świetlnych, projekcji, animacji; towarzyszy jej występ 250 polskich tancerzy.

Na podstawie: onet.pl

Komentarze do artykułu

Kacper

W telewizji wyglada ciekawie, ciekwe czy w rzeczywistości również tak jest :)


Kacper

W telewizji wyglada ciekawie, ciekwe czy w rzeczywistości również tak jest :)


Kacper

W telewizji wyglada ciekawie, ciekwe czy w rzeczywistości również tak jest :)


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii