Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-02-28

Robo gepard

Robo gepard

Z pewnością pamiętacie zaprezentowanego jakiś czas temu czworonożnego robota osiołka? Jego producent, firma Boston Dynamics pracuje obecnie nad stworzeniem jeszcze bardziej zaawansowanego robota, który budową jak i w poruszaniu się ma przypominać geparda.

Nie są to jednak jak może wydawać się na pierwszy rzut oka fanaberie bogatego miłośnika zwierząt i robotów. Oba z wymienionych projektów mają ściśle militarne zastosowanie. Zadaniem osiołka miał być transport ciężkich ładunków w bardzo trudnym górskim terenie.

Rola geparda ma być nieco inna. To mechaniczne zwierze ma być wykorzystywane jako maszyna do ścigania uciekających przestępców i innych podejrzanych osób. Do prawdziwego geparda robot nawiązuje nie tylko wyglądem, ale także budową. Dzięki bardzo elastycznemu kręgosłupowi i ogonowi może on rozwijać prędkość większą niż najlepsi sprinterzy świata. Podobnie jak najszybszy ssak lądowy tak i robot ma możliwość wykonywania bardzo szybkich manewrów i uników.

Obecnie firma Boston Dynamics pracuje także nad stworzeniem robota, który swoją budową i możliwościami przypominałby ludzkie ciało. Bezgłowa maszyna będzie w stanie poruszać się, chodzić i czołgać się zupełnie jak człowiek.

Na podstawie: geekweek

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii