Na podstawie www.abb.pl 2010-09-23

Firma ABB podpisuje kontrakt na wdrożenie systemów energetyki w nowej elektrowni szczytowo-pompowej w RPA

Firma ABB podpisuje kontrakt na wdrożenie systemów energetyki w nowej elektrowni szczytowo-pompowej w RPA

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał kontrakt o wartości 23 mln dolarów z firmą Eskom, głównym zakładem energetycznym w RPA. Kontrakt dotyczący wdrożenia systemów energetyki (eBoP) w elektrowni szczytowo-pompowej Ingula, która jest obecnie budowana w RPA na granicy prowincji Wolne Państwo i KwaZulu-Natal.

Po uzyskaniu pełnej zdolności operacyjnej w 2014 roku elektrownia Ingula będzie w stanie wygenerować z 1 333 MW energii wodnej która zostanie włączona do sieci energetycznej RPA. Szacuje się, że do 2025 roku RPA będzie potrzebowała dodatkowych 40 000 MW mocy.

W ramach kompleksowego wdrażania eBoP w tej elektrowni firma ABB będzie odpowiadać za projekt, prace inżynieryjne, dostarczenie elementów, instalację oraz oddanie do eksploatacji. Główne produkty, które zostaną dostarczone, obejmują: transformatory mocy i potrzeb własnych, transformatory rozdzielcze suche oraz rozdzielnice średniego i niskiego napięcia.

Elektrownia szczytowo-pompowa Ingula będzie się składać ze zbiornika górnego i dolnego. Górny zbiornik będzie miał łączną pojemność 22,6 mln metrów sześciennych, w tym pojemność roboczą równą 19,3 mln metrów sześciennych. Pojemność dolnego zbiornika będzie wynosić 26,3 mln metrów sześciennych, a jego pojemność robocza – 21,9 mln metrów sześciennych. Te oddalone od siebie o 4,5 km zbiorniki będą połączone podziemnymi kanałami wodnymi z podziemną elektrownią wyposażoną w cztery pompy o mocy 333 MW. W okresach szczytowego poboru energii woda z górnego zbiornika będzie spuszczana do zbiornika dolnego w celu wytworzenia energii. W czasie niewielkiego zapotrzebowania na energię proces ten będzie odwracany i woda będzie pompowana ze zbiornika dolnego do górnego.

„Firma ABB ma duże doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki, umożliwiających elektrowniom szczytowo-pompowym pracę z dużą wydajnością i niezawodnością” – powiedział Franz-Josef Mengede, szef globalnego biznesu Wytwarzania Energii w ABB, stanowiącego część Dywizji Systemów Energetyki. „Projekt Ingula pozwoli na wytwarzanie znacznej ilości odnawialnej energii wodnej, która ułatwi zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w RPA”.

Firma ABB wdrożyła swoje rozwiązania w ponad 300 elektrowniach wodnych, poczynając od niewielkich jedno- lub dwumegawatowych instalacji, aż do kilku z największych elektrowni wodnych i elektrowni szczytowo-pompowych na świecie.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia 117 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Na podstawie www.abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii