beckhoff.pl 2010-08-20

Otwarte rozwiązania sterowania firmy Beckhoff uwzględnione w oszczędnym projektowaniu turbin wiatrowych

Otwarte rozwiązania sterowania firmy Beckhoff uwzględnione w oszczędnym projektowaniu turbin wiatrowych

PC Control: PLC, funkcje bezpieczeństwa i monitorowanie stanu na jednym komputerze PC.  Firma Beckhoff weźmie udział w największych światowych targach energetyki wiatrowej Husum WindEnergy (21-21 września 2010). Zaprezentuje tam swoje rozwiązania automatyki przeznaczone dla turbin wiatrowych, oparte o zastosowanie komputerów PC i protokołu EtherCAT.

Wdrożenie ich przynosi ewidentne korzyści: przede wszystkim integracja na jednej platformie sterowania zarówno PLC, funkcji bezpieczeństwa oraz monitorowania stanu, jak i niższego poziomu systemów sieciowych upraszcza działania inżynierskie, przyczynia się również do redukcji kosztów oraz zmniejszenia zapotrzebowania przestrzeni niezbędnej dla osprzętu. Ponadto dzięki stosowaniu w dziedzinie energetyki wiatrowej otwartych przemysłowych standardów komunikacyjnych, takich jak te ujęte w normie IEC 61400-25 albo protokół ethernetowy TCP/IP lub standard OPC, a także korzystaniu ze wskazań EON dotyczących podłączenia do sieci energetycznej, uzyskuje się obecnie wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji.
Technologię sterowania opracowaną w firmie Beckhoff z powodzeniem można stosować na całym świecie w turbinach wiatrowych o mocy do 5 MW. Technologia oparta na komputerach PC i protokole EtherCAT jest źródłem uniwersalnych rozwiązań dla wszystkich obszarów zastosowań w turbinach wiatrowych, począwszy od kontroli ustawienia śmigieł i sprawnego zarządzania wieży i gondoli, poprzez system sieci całej farmy, a na centrum sterowania kończąc – i to zarówno w przypadku farm na morzu, jak i na lądzie


Prezentacja targowa na Husum WindEnergy koncentrować się będzie na podkreśleniu zalet szybkiego systemu komunikacji EtherCAT, którego liczne zalety producenci turbin wiatrowych z pewnością docenią: poprzez integrację niższych poziomów sieci fieldbus, urządzenia sieciowe master można przenieść w teren celem kontrolowania podsystemów, przy czym nie jest konieczne dołączanie jakichkolwiek centralnych jednostek sterujących.
EtherCAT umożliwia też bezproblemowe monitorowanie stanu poprzez system terminali EtherCAT. TwinSAFE, technologia bezpieczeństwa opracowana w firmie Beckhoff, włącza funkcje bezpieczeństwa w istniejące aplikacje sterownika i tym samym zastępuje sprzętowy system zabezpieczeń.
System wejść/wyjść firmy Beckhoff został wzbogacony o wiele nowych terminali, modułów sprzęgających i komputerów embedded. Co się tyczy obszernego portfolio Bus Terminali (niemal dowolny typ sygnału odbierze któryś z 400 modeli tych urządzeń), to obecnie w centrum uwagi znalazła się certyfikacja terminali przeznaczonych do ekstremalnych warunków klimatycznych (od -20 do +60 oC) oraz kompaktowych HD Bus Terminali mieszczących 16 kanałów w standardowej 12-milimetrowej obudowie.

Nowe komputery embedded z serii CX5000 lub CX8000 to bazujące na technologii PC bezwentylatorowe i energooszczędne sterowniki niewielkich rozmiarów, które są świetnie sprawdzają się w turbinach wiatrowych.
Po raz pierwszy na HusumWind Beckhoff przedstawi TwinCAT 3 – oprogramowanie nowej generacji, które znacząco zmienia oblicze współczesnej automatyki. Poza językami automatyki, objętymi normą IEC 61131-3, dopuszcza ono także język C i C++. Rozbudowanie środowiska programistycznego o Matlab®/Simulink® i Scada czyni z TwinCat 3 sprawne narzędzie do opracowywania oprogramowania sterującego. Moduły oprogramowania można uruchamiać przy użyciu różnych języków, we wspólnym środowisku uruchomieniowym i w warunkach czasu rzeczywistego, w 32- lub 64-bitowym systemie operacyjnym, wykorzystując procesory wielordzeniowe.


Komputery embedded z serii CX 5000 firmy Beckhoff pozwalają zarówno na bezproblemową integrację sterowania PLC, funkcji bezpieczeństwa i monitorowania stanu, jak i niższego poziomu systemów sieci, a ponadto są niewielkimi i ekonomicznymi

beckhoff.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii