Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-07-04

Sukces seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędny dom XXI wieku”

Sukces seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędny dom XXI wieku”

Bardzo duże zainteresowanie branży budowlanej wzbudziło seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędnych dom XXI wieku”, zorganizowane w Warszawie przez firmę ABB. Obecnych było około 200 gości, kilkanaście firm przedstawiło swoja ofertę i nawiązało kontakt z potencjalnymi klientami. ABB zaprezentowała między innymi swoje koncepcje systemów sterowania i domów modelowych: Living Space oraz Lumina House.

Podczas jednodniowego seminarium goście nie tylko wysłuchali prezentacji przedstawicieli m.in. Izby Architektów RP, Narodowej Agencji Poszanowania Energii, WWF Polska, ABB Polska, Wojskowej Akademii Technicznej, czy też Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, ale również odwiedzili stanowiska eksperckie i sponsorskie, gdzie można było się zapoznać z ofertą takich firm jak Schuco, Stiebel Eltron, Fakro, Rehau, Somfy, LFP, Deceuninck, czy Hotblok.

„Jest to dla nas pierwsza tego typu impreza zorganizowana z takim rozmachem. Zaprosiliśmy wielu naszych partnerów obecnych na rynkach budowlanym i pokrewnych, uzupełniających nasz portfel produktów i mających styczność z aktualnym trendem energooszczędności w budynkach mieszkalnych. Doszliśmy do wniosku, że dużo ciekawiej będzie przedstawić nasze rozwiązania wraz z partnerami, z którymi spotykamy się – niemal dosłownie – na budynkach energooszczędnych, czyli na przykład z dostawcami kotłów, pomp ciepła, czy stolarki okiennej” – powiedział Krzysztof Żurek Dyrektor Jednostki Biznesu KNX i Osprzęt Elektroinstalacyjny ABB.

Seminarium skoncentrowało się na tematyce nowoczesnych budynków w kontekście efektywności energetycznej. Poruszano kwestie m.in. architektury zrównoważonej, budynków pasywnych i systemów cieplnych.

Motywem przewodnim był system elektroinstalacyjny KNX. Instalacja KNX/EIB (Europejska Magistrala Instalacyjna) łączy w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem. Zastępuje ona klasyczną instalację elektryczną, zwiększa nie tylko komfort użytkownika, ale również przyczynia się do znacznej oszczędności energii.

ABB posiada w swojej ofercie inteligentny system sterowania domem ABB i-bus KNX, na którym oparta jest spójna koncepcja Living Space – czyli koncepcja sterowania wszystkimi mediami w budynku, począwszy od oświetlenia, rolet, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji po media rozrywkowe, jak nagłośnienie czy telewizja.

Living Space skupia się na komforcie i bezpieczeństwie użytkowników. Kwestia ekonomii w tym kontekście pojawia się niejako przy okazji. „Jeśli zaczynamy zarządzać systemowo różnymi mediami, to oszczędności w porównaniu do konwencjonalnej instalacji przychodzą same. Nasz system utrzymuje na przykład różne temperatury w różnych pomieszczeniach, w zależności od ich zastosowania. Często realizowaną funkcją jest także automatyczne wyłączanie oświetlenia i redukcja temperatury w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Systemowe czujniki obecności realizują ją prosto i komfortowo dając przy tym duże oszczędności energii” – twierdzi Krzysztof Żurek.

Według badań koszt zainstalowania systemu ABB i-bus KNX zwraca się już po okresie od roku do 5 lat. Dla porównania koszty standardowej modernizacji systemu ogrzewania i klimatyzacji w budynku zwracają się po okresie od 5 do 15 lat, a decydując się na zmiany wyłącznie w konstrukcji budynku pod kątem energooszczędności trzeba się liczyć ze zwrotem kosztów na przestrzeni 10-40 lat.

„Koncepcja Living Space to nowe rozwiązania produktowe, nieustannie ulepszane, które ABB oferuje i promuje od czterech lat. Jeśli chodzi o panele dotykowe i elementy sterujące jest to jedna z najlepszych ofert na rynku. Są to urządzenia, w których oprócz funkcjonalności liczy się przede wszystkim design, co zostało potwierdzone wieloma nagrodami w Europie, m.in. Red Dot Design. Rok do roku sprzedajemy coraz więcej takich rozwiązań. Mówimy tutaj nie o kilku projektach, a kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset rocznie” – mówi Krzysztof Zurek.

Dużą popularnością podczas seminarium cieszyła się makieta domu modelowego z integracją instalacji w systemie ABB i-bus KNX. „Makieta prezentuje nowatorskie pomysły na sterowanie budynkiem, a mianowicie sterowanie za pomocą gestów lub głosu. Pokazuje nowe możliwości, nowe trendy, czy też sposób interakcji budynku z użytkownikiem, który pozwala na korzystanie z nowoczesnych technologii w coraz łatwiejszy sposób, a jednocześnie usprawnia komunikację między użytkownikiem i budynkiem” – powiedział Krzysztof Sasin, Kierownik Sprzedaży i Marketingu Jednostki Biznesu KNX ABB.

Jak zauważył Dirk Dose, Kierownik Obszaru Sprzedaży Europa Środkowo-Wschodnia Bush-Jaeger Elektro GmbH (członek Grupy ABB), rynek technologii KNX obejmuje około 60 krajów i w zasadzie w każdym z nich obecne jest ABB.

„Nasi partnerzy zdobywają coraz większy udział w rynku dzięki naszym urządzeniom, które zaimplementowali choćby w budynku apartamentowym przy ulicy Pięknej w Warszawie, czy wielu rezydencjach. Architekci doceniają nasze produkty z serii PriOn Living Space i rekomendują je, jako najbardziej zaawansowany produkt do sterowania domem, jaki udało im się dostać do tej pory na rynku” – podsumował Krzysztof Sasin.

Seminarium odbyło się pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego i Ministra Infrastruktury.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii