Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-04-13

ABB podpisuje w Australii kontrakt z zakresu energetyki o wartości 30 milionów dolarów

ABB podpisuje w Australii kontrakt z zakresu energetyki o wartości 30 milionów dolarów

Rozwiązanie dotyczące stacji elektroenergetycznej pozwoli na realizację niezawodnych dostaw energii elektrycznej do rozbudowy kopalni rudy żelaza.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał kontrakt o wartości około 30 milionów dolarów na dostawę stacji elektroenergetycznej, która pozwoli na zwiększenie dostaw energii elektrycznej, tak by firma Rio Tinto mogła zwiększyć wydobycie rudy żelaza w kopalniach Hope Downs w regionie Pilbara. Zamówienie zostało zaksięgowane w pierwszym kwartale bieżącego roku. Realizacja pod klucz obejmuje projekt, dostawę, instalację i uruchomienie nowej stacji elektroenergetycznej 220/33 kV, która pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej do nowej kopalni Hope Downs-4. W skład zamówienia wchodzą prace budowlane i elektryczne, jak również dostawa transformatorów mocy, odłączników i rozdzielnic wysokiego i średniego napięcia izolowanych powietrzem. Dostarczane systemy automatyki stacyjnej zgodne z globalnym standardem IEC 61850 będą wyposażone w rozwiązania ochrony i sterowania najnowszej generacji. Na stacji pracować będą dławiki 11 kV i baterie kondensatorów, które przyczynią się do redukcji strat i poprawy stabilności sieci. Zakończenie projektu jest zaplanowane na połowę przyszłego roku.

"Niezawodność, wydajność i jakość dostaw energii elektrycznej to warunki zapewnienia produktywności pracy kopalni. Nowa stacja pozwoli na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną w Rio Tinto i przyczyni się do wsparcia firmowych planów rozbudowy," powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemów Energetyki w Grupie ABB.

Istniejąca stacja 220 kV została zbudowana również przez ABB i od ponad pięciu lat w niezawodny sposób dostarcza energię elektryczną do kopalni Hope Downs-1. Jest to trzynasta z kolei stacja elektroenergetyczna, którą ABB dostarczyła do regionu Pilbara od 2005 roku - dużego, suchego i rzadko zaludnionego obszaru w zachodniej Australii znanego z ogromnych zasobów złóż mineralnych, zwłaszcza rudy żelaza.

Dwie stacje są zlokalizowane w południowo-wschodniej części regionu Pilbara i będą odpowiedzialne za dostawy energii elektrycznej, wspierając roczną produkcję rudy żelaza na poziomie 15 milionów ton w nowej kopalni Hope Downs-4. Wesprą również odwadnianie kopalni, maszyny do odkrywkowej eksploracji surowców mineralnych, infrastrukturę przetwarzania mokrej rudy, jak również zasilą osiedle zamieszkane przez ponad 600-osobową obsługę kopalni.

Rio Tinto jest światowym liderem w poszukiwaniu, wydobyciu i przetwarzaniu minerałów i metali, takich jak aluminium, miedź, diamenty, złoto, minerały przemysłowe i ruda żelaza.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii