bartosz.jagla@nord.com 2023-10-02

NORD DRIVESYSTEMS rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach

NORD DRIVESYSTEMS rozbudowuje swój polski oddział w Wiechlicach

 

NORD prawie trzykrotnie powiększy jedną ze swoich dwóch polskich lokalizacji produkcyjnych: fabrykę w Wiechlicach w zachodniej Polsce. Produkowany jest tam m.in. innowacyjny silnik IE5+. Oprócz rozbudowy istniejącej hali fabrycznej zostanie uruchomiona nowa instalacja geotermalna.

Wiechlice w zachodniej Polsce to drugi po Nowej Soli zakład produkcyjny NORD DRIVESYSTEMS w Polsce. Powstały dopiero w 2019 roku zakład już teraz wymaga więcej miejsca. Dlatego fabryka zostanie rozbudowana. Istniejąca hala fabryczna zostanie dobudowana z dwóch stron. To niemal potroi obecną powierzchnię z 11 000 m2 do 32 000 m2. »Zapotrzebowanie na silnik IE5+ i inne silniki elektryczne nadal rośnie, co spowodowało konieczność rozszerzenia oferty«, wyjaśnia Jörg Niermann, szef marketingu w firmie NORD.


Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2023 roku; otwarcie planowane jest na drugi kwartał 2024 roku. Obecnie w zakładzie produkowanych jest 10 000 silników tygodniowo. Po rozbudowie planowane jest potrojenie produkcji. Znacząco zwiększy się również zatrudnienie, które obecnie wynosi 220 pracowników.

To tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+
W ramach międzynarodowego stowarzyszenia produkcyjnego NORD fabryka w Wiechlicach ma szczególne znaczenie. Tutaj produkowany jest silnik synchroniczny IE5+. Charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, przekraczającą nawet najwyższą zdefiniowaną klasę sprawności IE5.  W tym położonym 100 kilometrów od granicy z Niemcami zakładzie produkowane są również inne silniki w rozmiarach od 63 do 160. Poza tym mają wytwarzane są tam również stojany, których serce - uzwojenie - jest wykonywane w pełni automatycznie na dwóch liniach produkcyjnych.

Pracownicy w Wiechlicach są wysoko wykwalifikowani; zakłady produkcyjne spełniają najnowsze wymagania. »Dzięki automatycznemu uzwajaniu w tym zakładzie odgrywamy wiodącą rolę«, podkreśla Niermann , »To jeszcze nie jest branżowy standard .»
Ogrzewanie bez emisji CO2 za pomocą energii geotermalnej
W trakcie prac budowlanych realizowany będzie kolejny innowacyjny projekt: instalacja systemu geotermalnego. Łącznie 52 odwierty – każdy o głębokości do 250 metrów – pozwolą na wydobywanie ciepła z gruntu, które następnie będzie można wykorzystać do bezemisyjnego ogrzewania hal fabrycznych. »Z geologicznego punktu widzenia tereny w Wiechlicach są wyjątkowo odpowiednie do wykorzystania energii geotermalnej«, mówi Jörg Niermann. »Będąc firmą rodzinną zorientowaną na wartość, traktujemy zrównoważony rozwój jako ważną część naszej odpowiedzialności korporacyjnej i tutaj widzimy dobrą możliwość dalszego zmniejszenia naszego korporacyjnego śladu węglowego.»bartosz.jagla@nord.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii