Marzena Klimowicz-Sikorska 2010-10-14

Cuda techniki pod jednym dachem

Cuda techniki pod jednym dachem

Cyberrękawicę do sterowania komputerem, bezzałogowy helikopter do misji w trudnym terenie, czy komputer, który emituje zapach miły dla użytkownika można oglądać do godz. 16 w czwartek na Targach Techniki Przemysłowej - Technicon Innowacje 2010 w Gdańsku.

Dobry pomysł, talent i pracowitość to wciąż za mało, żeby osiągnąć sukces - dziś trzeba swój wynalazek pokazać światu i "sprzedać". Niezłą okazją do tego są odbywające się do końca czwartku na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich w Oliwie Targi Technicon Innowacje,.

Wejście do hali wystawowej przenosi nas w czasie. Ale nie w przeszłość, lecz w przyszłość - znaną głównie z filmów science-fiction. O nowinki postarali się wszyscy wystawcy - zarówno uczelnie techniczne, jak i prywatne firmy, które prezentują się na targach.

Do doświadczeń z ciekłym azotem nie brakowało chętnych.

trojmiasto.pl

Do doświadczeń z ciekłym azotem nie brakowało chętnych.

- Wymyśliłam i testuję materiał całkowicie biodegradowalny w wodzie morskiej. Dostępne dziś w niemal w każdym supermarkecie "biosiatki" rozkładają się jedynie w kompostowniku i przy ściśle określonych warunkach. Najczęściej nie rozkładają się w wodzie, a jeśli już to do postaci proszku, który potem jest zjadany przez morskie zwierzęta - mówi Agnieszka Guzman, doktorantka na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. - Teraz pracuję nad wytrzymałością tkaniny, którą opracowałam. W przyszłości chciałabym ja opatentować.

Opatentować swój pomysł chcą też inni młodzi naukowcy z PG, którzy zaprojektowali bezprzewodową cyberrękawicę, która może zastąpić mysz komputerową. - Na razie testujemy przydatność rękawicy w grze komputerowej, ale jej zastosowanie może być szerokie. Przede wszystkim świetnie zastępuje klasyczną mysz - mówi Paweł Blokus, twórca rękawicy.

Na swój dobry moment - czyli kogoś, kto sfinansuje dalsze badania, lub wprowadzenie produktu na rynek - czeka też prototyp bezzałogowego helikoptera, który odpowiednio zaprogramowany sam poleci pod wskazane miejsce i zrobi zdjęcie dokładnie tego, co chcemy. - Tam gdzie z ze względów bezpieczeństwa nie można posłać człowieka, można wykorzystać taki właśnie helikopter. Idealnie nadaje się też do monitorowania trudno dostępnych terenów - przekonuje Grzegorz Zięba z trójmiejskiej firmy Microsystem, która również pokazuje swoje pomysły na targach.Marzena Klimowicz-Sikorska
Na podstawie: trojmiasto.pl

Komentarze do artykułu

Jacek

Bardzo ciekawe targi, byłem i polecam w przyszłości


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii