Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2015-04-30

ECO-MIASTO PO RAZ TRZECI

ECO-MIASTO PO RAZ TRZECI

ECO-MIASTO PO RAZ TRZECI

Rozpoczyna się trzecia edycja projektu ECO-MIASTO. Program promujący koncepcję rozwoju miast, łączącą kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe co roku skupia uwagę polskich samorządów na zrównoważonym rozwoju.

 

Elementami składającymi się na tegoroczną edycję projektu są: konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz strona internetowa eco-miasto.pl. Tematyka natomiast odpowiada czterem kategoriom konkursowym i porusza kwestie związane z mobilnością zrównoważoną, efektywnością energetyczną, gospodarką odpadami oraz gospodarką wodną, która dołączyła do konkursu jako nowa kategoria.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy
z Renault Polska, SAUR Polska, EDF Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric, DK Energy, TIRU i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

W czasach ogromnego zapotrzebowania na energię, dążeń do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz podwyższenia komfortu życia mieszkańców kluczowe jest, aby miasta rozwijały się w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Dlatego właśnie po raz kolejny pragniemy poruszyć tak ważny dla Europy i świata temat. Projekt ECO-MIASTO stanowi potwierdzenie zaangażowania Francji na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki z ociepleniem klimatu. W grudniu tego roku to właśnie Paryż, po Warszawie i Limie, będzie gospodarzem kolejnej konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – COP 21 – której celem jest zawarcie globalnego i ambitnego porozumienia – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Jednym z elementów projektu ECO-MIASTO jest konkurs skierowany do samorządów, który rozpocznie się 18 czerwca 2015 roku. Miasta będą mogły zgłaszać swoje projekty w 4 kategoriach. W tej edycji konkursu do mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami doszła jeszcze jedna kategoria – gospodarka wodna. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej eco-miasto.pl w dniu rozpoczęcia konkursu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września 2015 roku.

Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015, laureaci otrzymają dodatkowe nagrody, m.in.

 

każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca, dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami firma Saint-Gobain ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskiego miasta w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.

W skład jury konkursu wejdą specjaliści uznani za swoje kompetencje w każdej z kategorii. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa

Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, a także naukowcy i dziennikarze. Na ocenę będą składać się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów.

 

Edycji ECO-MIASTO 2015 towarzyszą 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna) oraz dwa spotkania we wrześniu: we Wrocławiu (mobilność zrównoważona) i w Krakowie (gospodarka odpadami). Seminaria tematyczne są doskonałą okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk.

 

 

 

 

Kontakt prasowy:
CONSTANS PR, tel. 22 401 09 92
e-mail: biuro@constanspr.com.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii