na podstawie posci.com 2010-09-24

Lotniczy sensor firmy Boeing pomoże szukać rzadkich ziemskich pierwiastków

Lotniczy sensor firmy Boeing pomoże szukać rzadkich ziemskich pierwiastków

Rzadko występujące na ziemi pierwiastki, skupiły ostatnio na sobie sporo uwagi, nie tylko dlatego, że są naprawdę bardzo rzadkie, ale kraj posiadający największe znane rezerwy - Chiny – wykorzystuje je szybciej niż może je wydobyć, pozostawiając tylko resztki na eksport. Ale teraz Boeing podpisał umowę o dostarczenie technologii zdalnego wykrywania możliwych miejsc w USA, w których są rzadkie pierwiastki, w celu odbudowy krajowego łańcucha ich dostaw dla przemysłu Stanów Zjednoczonych.

Rzadkie pierwiastki są kluczowe dla wszystkiego, od sprzętu komputerowego, przez telefony komórkowe, aż do technologii wojskowej. Według niektórych szacunków, w Chinach znajduje się aż 97% tlenków znajdujących się na naszej planecie, ale nawet mimo tych ogromnych zasobów, niedawno ograniczyli eksport, aby zaspokoić swój nienasycony na nie popyt.

Tymczasem jest planowana budowa nowych kopalni rzadkich pierwiastków w USA, Kanadzie, Australii i Afryce, ale nie będą uruchomione jeszcze przez kilka lat. W tym czasie, jest nadzieja, że technologia zdalnego wykrywania firmy Boeing, która będzie w stanie potwierdzić istnienie, zarówno "lekkich" jak i "ciężkich" rzadkich bogactw ziemi w miejscach takich jak Idaho i Montana, gdzie wcześniejsze próby wykazały obecność niektórych rzadkich pierwiastków.

Technologia firmy Boeing może być wdrażana w samolotach lub w satelitach, które skanując całej połacie ziemi w celu znalezienia elektromagnetycznych podpisów wskażą obecność pewnych substancji takich jak neodym - bardzo magnetyczny element, stosowany np w dyskach twardych, samochodach hybrydowych, myśliwcach. Zabezpieczenie rezerw pierwiastków potrzebnych do budowy tych przedmiotów ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych osiągnięć w przemyśle.

Innymi słowy potrzebujemy rzadkich pierwiastków, aby iść do przodu z dużą częścią technologii, które są powszechnie uważane za przyszłościowe: elektrownie wiatrowe, emitujące mniej spalin samochody elektryczne lub inteligentniejsze sieci elektryczne. Co tłumaczy entuzjazm Boeinga do przyłączenia się do poszukiwań? Boeing buduje wszystko od satelitów po samoloty myśliwskie, nie wspominając o zamontowanych w nich najnowszych systemach lotniczych oraz systemach namierzania i nawigacji. W rzeczywistości, choć Boeing nie mówi wiele o technologii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo czuła aparatura, która będzie wykorzystywana przy poszukiwaniach rzadkich pierwiastków na ziemi znajdzie je wszystkie.

na podstawie posci.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii