Rzadko występujące na ziemi pierwiastki, skupiły ostatnio na sobie sporo uwagi, nie tylko dlatego, że są naprawdę bardzo rzadkie, ale kraj posiadający największe znane rezerwy - Chiny – wykorzystuje je szybciej niż może je wydobyć, pozostawiając tylko resztki na eksport. Ale teraz Boeing podpisał umowę o dostarczenie technologii zdalnego wykrywania możliwych miejsc w USA, w których są rzadkie pierwiastki, w celu odbudowy krajowego łańcucha ich dostaw dla przemysłu Stanów Zjednoczonych.
Rzadkie pierwiastki są kluczowe dla wszystkiego, od sprzętu komputerowego, przez telefony komórkowe, aż do technologii wojskowej. Według niektórych szacunków, w Chinach znajduje się aż 97% tlenków znajdujących się na naszej planecie, ale nawet mimo tych ogromnych zasobów, niedawno ograniczyli eksport, aby zaspokoić swój nienasycony na nie popyt.
Tymczasem jest planowana budowa nowych kopalni rzadkich pierwiastków w USA, Kanadzie, Australii i Afryce, ale nie będą uruchomione jeszcze przez kilka lat. W tym czasie, jest nadzieja, że technologia zdalnego wykrywania firmy Boeing, która będzie w stanie potwierdzić istnienie, zarówno "lekkich" jak i "ciężkich" rzadkich bogactw ziemi w miejscach takich jak Idaho i Montana, gdzie wcześniejsze próby wykazały obecność niektórych rzadkich pierwiastków.
Technologia firmy Boeing może być wdrażana w samolotach lub w satelitach, które skanując całej połacie ziemi w celu znalezienia elektromagnetycznych podpisów wskażą obecność pewnych substancji takich jak neodym - bardzo magnetyczny element, stosowany np w dyskach twardych, samochodach hybrydowych, myśliwcach. Zabezpieczenie rezerw pierwiastków potrzebnych do budowy tych przedmiotów ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych osiągnięć w przemyśle.
Innymi słowy potrzebujemy rzadkich pierwiastków, aby iść do przodu z dużą częścią technologii, które są powszechnie uważane za przyszłościowe: elektrownie wiatrowe, emitujące mniej spalin samochody elektryczne lub inteligentniejsze sieci elektryczne. Co tłumaczy entuzjazm Boeinga do przyłączenia się do poszukiwań? Boeing buduje wszystko od satelitów po samoloty myśliwskie, nie wspominając o zamontowanych w nich najnowszych systemach lotniczych oraz systemach namierzania i nawigacji. W rzeczywistości, choć Boeing nie mówi wiele o technologii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo czuła aparatura, która będzie wykorzystywana przy poszukiwaniach rzadkich pierwiastków na ziemi znajdzie je wszystkie.
na podstawie posci.com