na podstawie popsci.com 2010-09-30

Energia na papierze: Akumulatory litowe-jonowe cienkie jak papier

Energia na papierze: Akumulatory litowe-jonowe cienkie jak papier

Baterie są zmorą wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych. Większe, cięższe akumulatory powodują, że urządzenia stają się mniej poręczne, podczas gdy mniejsze baterie prowadzą do niskiej wydajności lub krótszego czasu pracy - lub obu jednocześnie. Ale podczas gdy nowe litowo-jonowe baterie zaprojektowane przez Stanford, nie koniecznie zmniejszają wydatek energetyczny, za to są z pewnością lżejsze. Nowe, ultra-cienkie baterie akumulatory, zostały wykonane na jednym arkuszu papieru, dzięki czemu są super-lekkie, elastyczne, poręczne, jak kartka A4.

Baterie zostały wykonane z materiałów naukowców ze Stanford przez złożenie cienkiej warstwy nanorurek węglowych na kolejnej cienkiej warstwie zawierającej lit i na górze warstwy nanorurek. Te cienkie dwuwarstwowe folie, są umieszczone na obu stronach zwykłego kawałka papieru, który służy zarówno jako wsparcie strukturalne baterii, jak również, jako separator elektrody. Lit służy jako elektrody, natomiast warstwy nanorurek są odbiornikami prądu.

Rezultat to działająca, elastyczna, supercienka, bo mająca zaledwie 300 mikrometrów grubości bateria. Jest trwała, podczas testu była ponad 300 razy ładowana, przy wydajności pozostającej na zadowalającym poziomie. Jest również dość łatwa w produkcji, co czyni ją znacznie bardziej opłacalną, niż inne metody redukcji rozmiarów technologii akumulatorów.

Takie baterie nie są idealnym rozwiązaniem dla każdego zastosowania, ale mogą być niezwykle przydatne, w przyszłym wcieleniu inteligentnych opakowań i elektronicznego papieru.

na podstawie popsci.com

Komentarze do artykułu

Mariusz

No ciekawe rozwiązanie, niedługo będziemy kupować zeszysty z bateriami w papierniczym :)


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii