geekweek 2011-06-27

Materiał przyszłości odzyskuje energię z ciepła

Materiał przyszłości odzyskuje energię z ciepła

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty opracowali materiał, który śmiało można okrzyknąć materiałem przyszłości, jako że mógłby on posłużyć do odzyskiwania energii, która wydzielana jest przez samochody (czy nawet dalej – urządzenia przemysłowe) do otoczenia w postaci energii cieplnej.

Stop ten póki co nosi nazwę Ni45Co5Mn40Sn10 i jest on materiałem zmiennofazowym i multiferroicznym. Oznacza to, że pod wpływem ciepła zmienia on swoją strukturę i jednocześnie staje się przy tym materiałem magnetycznym.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć jak niewielka próbka nowego materiału pod wpływem małej ilości ciepła staje się nagle magnetyczna i zostaje przyciągnięta przez magnes.

Podczas tego procesu materiał także absorbując ciepło z otoczenia generuje prąd dla otaczającej go cewki. Część energii jednak tracona jest w procesie zwanym histerezą – czyli opóźnieniem materiału w reakcji na czynnik zewnętrzny, czyli w tym przypadku energię cieplną. Badacze chcą teraz skupić się głównie na wyeliminowaniu tej straty – czyli na zwiększeniu faktycznej efektywności materiału.

W przyszłości specjalne urządzenia wykorzystujące nowy materiał mogłyby być instalowane chociażby na tłumiku samochodów. Lecz nie tylko. Naukowcy już teraz myślą o wykorzystaniu go w przemyśle – gdzie w formie ciepła tracone są większe ilości energii, a nawet przygotowują plany elektrowni, które wykorzystując różnice temperatury wody w oceanie do generowania prądu.

Ciekawi też jesteśmy jakby wyglądało jego zastosowanie przy chłodzeniu i jednoczesnym odzyskiwaniu energii z komponentów elektronicznych.geekweek
Na podstawie: cse.umn.edu

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii