Anna Szymczyk 2015-05-25

Co łączy spółdzielnię mieszkaniową w Gdańsku z portem wojennym w Gdyni?

Co łączy spółdzielnię mieszkaniową w Gdańsku z portem wojennym w Gdyni?

Co łączy spółdzielnię mieszkaniową w Gdańsku z portem wojennym w Gdyni?

To nie tylko bliska lokalizacja, ale również najnowocześniejszy system ciepłowniczy!

 

Nowoczesne instalacje i projekty, wymagają nowoczesnych rozwiązań. By móc zrealizować założony cel konieczna jest otwartość inwestora i doświadczenie wykonawcy. To właśnie te czynniki sprawiły, że w Gdańsku i Gdyni mogły powstać dwa najnowocześniejsze systemy ciepłownicze, które pozwalają dziś oszczędzić 
do 50% energii elektrycznej i około 15% oszczędności gazu. Dzięki temu projekty przyniosą zakładany zwrot z inwestycji, a inwestor uzyska dodatkowe oszczędności.

 

Firma Infracorr - Złoty Partner Schneider Electric w zakresie automatyki budynkowej
i zarządzania energią zrealizował dwa bardzo nowatorskie projekty. Pierwszy z nich dotyczył modernizacji systemu ciepłowniczego jednej z gdańskich spółdzielni mieszkaniowych. Drugi zaś modernizacji systemu ciepłowniczego w Porcie morskim w Gdyni. Zarząd spółdzielni
w Gdyni potrzebował zoptymalizować zużycie i koszty produkcji ciepła, wytwarzanego przez kotłownię gazową o zainstalowanej mocy prawie 10 MW. Dodatkowo spółdzielnia potrzebowała szerokiego wsparcia w zarządzaniu siecią ciepłowniczą, składającą się z ponad 30 węzłów cieplnych, które zaopatrują w ciepło i ciepłą wodę użytkową kilkadziesiąt budynków mieszkalnych na terenie osiedla.

Realizacja projektu i efekty

Modernizacja została oparta o najnowszą technologię Schneider Electric – SmartStruxure Solution oraz SmartStruxure Lite. Projekt zrealizowany został w oparciu o Serwer Automatyki AS StruxureWare oraz sterowniki MPM, stanowiące elementy rozwiązania SmartStruxure Lite.

Wykonawca projektu – firma Infracorr - wykazał, że po zastosowaniu takiej technologii i odpowiednich algorytmów sterowania inwestor uzyskuje znaczące oszczędności. Oznaczają one co najmniej 50% obniżenie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na około 70 tysięcy złotych oszczędności rocznie oraz około 10 do 15% mniejsze zużycie gazu. Ponadto rozwiązanie pozwoliło na około 200 tysięcy złotych oszczędności rocznie z tytułu kosztów pracy. Taki efekt uzyskany został dzięki modernizacji kotła gazowego, który jest całkowicie bezobsługowy i zdalnie monitorowany oraz sterowany za pośrednictwem internetu. Należy wspomnieć również o bardzo wymiernych oszczędnościach z tytułu zmniejszenia skutków awarii i obniżenia kosztów kar umownych za przekroczenie mocy. Projekt został zakończony w 2013 roku, a już w 2014 inwestor uzyskał częściowy zwrot z inwestycji.

 

Realizacja modernizacji kotłowni spółdzielni mieszkaniowej w Gdańsku, pozwoliła nam bardzo dobrze zapoznać się z nową technologią SmartStruxure Solution i SmartStruxure Lite Schneider Electric. Uzyskaliśmy wiedzę i sprawdziliśmy w praktyce to  nowoczesne, dobre rozwiązanie, które jest bardzo elastyczne oraz przyjazne w projektowaniu oraz zarządzaniu i eksploatacji. Doświadczenia wyniesione z tego projektu pozwoliły nam podjąć się znacznie większego wyzwania, jakim była modernizacja systemu ciepłowniczego dla portu wojennego w Gdyni – Maciej Borowik, Dyrektor pionu usługowego firmy Infracorr.

W porcie wojennym też jest ciepło

Modernizacja systemu ciepłowniczego portu wojennego w Gdyni obejmuje 100 budynków, kilkanaście kilometrów sieci ciepłowniczych, automatykę sterującą oraz cały system zarządzania odbiorem ciepła. Po raz kolejny realizacja została oparta na rozwiązaniu SmartStruxure Solution i SmartStruxure Lite Schneider Electric.

Cała inwestycja w porcie wojennym w Gdyni jest rozłożona na 2 lata. Pierwsza część została wykonana w ubiegłym roku. Do tego czasu firma Infracorr dostarczyła prawie 60 węzłów cieplnych. Każdy z węzłów zaopatrzony został w sterownik MPM SmartStruxure Lite.

Co więcej, od momentu uruchomieniu pierwszej części inwestycji wspomniane 60 węzłów cieplnych jest zarządzane zdalnie poprzez StruxureWare Enterprise Serwer. Do końca września 2015 roku firma Infracorr dostarczy pozostałe węzły oraz automatykę sterującą. Po zakończeniu tej inwestycji port wojenny w Gdyni będzie dysponował jednym
z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce.

Rozwiązanie SmartStruxure Solution jakie oferuje nasza firma, dedykowane jest do sterowania i monitorowania najbardziej skomplikowanych układów automatyki budynkowej. Z kolei SmartStruxure Lite to nowatorskie rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w instalacjach małych i średnich budynków lub w powtarzalnych układach znacznie rozproszonych, jeśli chodzi o lokalizację. Nasi Partnerzy odważnie i aktywnie realizują projekty oparte na nowych technologiach Schneider Electric, korzystając ze wsparcia technicznego i dostępnych w Schneider Electric szkoleń. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania oraz kreatywności technicznej, jaką wykazali inżynierowie firmy partnerskiej Infracorr przy wdrożeniu rozwiązań SmartStruxure i SmartStruxure Lite w projektach modernizacji systemów ciepłowniczych – mówi Marek Olszewski, Dyrektor Techniczny Pionu Budynków Schneider Electric.

Zastosowane rozwiązania Schneider Electric, idealnie wpasowywały się w potrzeby tego obiektu i inwestycji. Dużym ułatwieniem było pełne zaufanie inwestora oraz swoboda w doborze rzeczywiście optymalnego rozwiązania przez firmę Infracorr.

Więcej o inwestycjach można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xq1d3U7IBAU&feature=youtu.be  

 

 

Schneider Electric

Schneider Electric jest globalnym specjalistą w dziedzinie zarządzania energią i automatyki obecnym w ponad 100 krajach. Firma oferuje zintegrowane rozwiązania przeznaczone dla wielu segmentów rynku, takich jak zarządzanie budynkami mieszkalnymi i innymi obiektami, przemysł i produkcja maszyn, usługi publiczne i infrastruktura oraz centra danych i sieci komputerowe. Działalność firmy skupia się na zapewnianiu bezpieczniejszych, bardziej niezawodnych, wydajniejszych, bardziej produktywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań energetycznych. W 2014 r. grupa zatrudniała 170 tys. pracowników i zanotowała przychody w wysokości 25 mld euro aktywnie angażując się w działania dzięki którym organizacje i pojedyncze osoby mogą optymalnie wykorzystywać energię.

www.schneider-electric.com

 

Kontakt:

Schneider Electric

Anna Szymczyk

Tel.: +48 22 511 82 54  

email: anna.szymczyk@schneider-electric.com

 

Monday PR

Mateusz Piotrowski

Tel.: +795 459 076

email: mateusz.piotrowski@mondaypr.plAnna Szymczyk

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii