http://www.gospodarkamorska.pl/ 2017-11-27

Największe farmy wiatrowe na świecie: Greater Gabbard (5. miejsce)

Największe farmy wiatrowe na świecie: Greater Gabbard (5. miejsce)

Morska energetyka wiatrowa w obecnej dekadzie jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku morskiego. Jej popularność jest w szczególności wysoka w Europie, która jest absolutnym liderem w budowie tych obiektów. Sprawdźmy jak wyglądają największe z nich.

Piąta największa morska farma wiatrowa na świecie powstała już w 2012 roku u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Ówcześnie była drugim najsilniejszym takim obiektem na świecie. Greater Gabbard po wybudowaniu zaczęła dostarczać energię elektryczną do pół miliona domów w rejonie Suffolk.

Elektrownię o mocy 500 megawatów otworzył wtedy brytyjski minister stanu ds. energii Michael Fallon. Inwestycja ta kosztowała 1,3 mld funtów, za projekt odpowiadała spółka joint venture, w której partnerami o równych udziałach, były spółki energetyczne SSE Plc i RWE Innogy.Greater Gabbard ma 140 turbin, które zostały wyprodukowane przez Siemensa.  

Co ciekawe, w budowie tej farmy udział brali także Polacy. Dla okablowania połączeń między turbinami oraz przyłączenia farmy do sieci energetycznej na lądzie wykorzystano blisko 800 km kabli różnych typów. Niektóre z nich wykonano z żył izolowanych średnich napięć wyprodukowanych w Polsce przez spółkę Tele – FonikaKable. 

Farma jest obecnie rozbudowywana, więc już niedługo może znaleźć się jeszcze wyżej na liście. Jej powiększenie o 56 turbin Siemensa ma się zakończyć na początku 2018 roku.http://www.gospodarkamorska.pl/
Na podstawie: http://www.gospodarkamorska.pl/

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii