Na podstawie www.abb.pl 2010-09-22

ABB dostarczy transformatory rozdzielcze do centrum badawczego CERN w Szwajcarii

ABB dostarczy transformatory rozdzielcze do centrum badawczego CERN w Szwajcarii

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał trzyletnią umowę na dostawy wysokosprawnych transformatorów do CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, jednego z największych na świecie centrów badawczych zlokalizowanych w pobliżu szwajcarskiej Genewy. CERN uruchomiło właśnie akcelerator LHC [Large Hadron Collider – Wielki Zderzacz Hadronów, który przyspiesza przeciwbieżne wiązki proton-proton (14 TeV) i proton-jądro ołowiu (1150 TeV)], urządzenie z dziedziny fizyki cząstek elementarnych bogatych w energię.

ABB dostarczy transformatory rozdzielcze suche żywiczne o uzwojeniach zalewanych próżniowo o mocach do 12 000 kVA. Nowe transformatory zastąpią te obecnie pracujące w CERN i posłużą do zasilania LHC.

EcoDry99plus marki ABB jest częścią rodziny ultraefektywnych transformatorów rozdzielczych i spełnia niezwykle wyśrubowane wymogi efektywności i środowiskowe postawione przez CERN. Transformatory te minimalizują straty dzięki temu, że osiągają ponad 99-procentową efektywność pracy, co oznacza oszczędności rzędu 33 000 kWh rocznie dla każdego transformatora o mocy 1000 kVA pracującego przy pełnym obciążeniu. To stanowi ekwiwalent średniego zużycia energii elektrycznej przez 10 standardowych gospodarstw domowych.

„Jesteśmy dumni ze współpracy z wiodącym centrum badawczym, takim jak CERN,” powiedział Tarak Mehta, globalny szef biznesu transformatorów w Grupie ABB, stanowiącego część dywizji Produktów Energetyki. „Niskie straty, wysoka efektywność i minimalizacja kosztów operacyjnych były kluczowymi czynnikami, które CERN brał pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze transformatorów ABB.”
ABB dostarczyła wcześniej do CERN trzy transformatory suche 2500 kVA, które już zostały zainstalowane w Genewie, w ramach innego projektu.

ABB jest jednym z największych na świecie producentów transformatorów. Firma może się pochwalić bardzo szeroką ofertą transformatorów mocy i rozdzielczych oraz największą ilością zainstalowanych na świecie urządzeń. Typ suchy to optymalne rozwiązanie, jeśli transformator ma być zainstalowany blisko miejsca, w którym ma znaleźć zastosowanie. Takie transformatory zapewniają niskie straty, zabierają mało przestrzeni, są bezpieczne, efektywne, przyjazne dla środowiska, niezawodne oraz cieszą się uznaniem ze względu na długi cykl życia produktu. ABB jest liderem technologicznym w dziedzinie transformatorów suchych. Firma zainstalowała zarówno wiele transformatorów rozdzielczych suchych żywicznych o uzwojeniach zalewanych próżniowo (VCC), jak i rozdzielczych suchych żywicznych o izolacji wzmocnionej włóknem szklanym typu RESIBLOC (RESIBLOC®).

Na podstawie www.abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii