(tł. Sebastian Czarnecki) 2010-11-02

"Wirtualny inzynier" ostrzega, gdy maszyna wymaga konserwacji

Naukowcy z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytani stworzyli wirtualnego inżyniera, który wykorzystując sztuczną inteligencję przewiduje, kiedy maszyny wymagają konserwacji. System uczy się w jaki sposób pracuje maszyna i używa tej wiedzy do dokładnego prognozowania konserwacji, unikając przy tym konieczności regularnych okresowych remontów lub czekania aż do uszkodzenia maszyny i wzywania ekipy serwisowej.

Na wrażliwych częściach maszyny takich jak łożyska zainstalowane są czujniki. Oprogramowanie natomiast monitoruje sygnały z czujników i gdy wykryje wadliwe działanie natychmiast informuje techników aby dokonali naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów.

W wielu zakładach przetwórczych pracujących  w systemie wielozmianowym nieplanowane zatrzymanie może spowodować chaos i ogromne straty finansowe. Nowy system diagnostyczny zapobiega potencjalnym uszkodzeniom mechanicznym poprzez jego wczesne przewidzenie. Taka technologia została wykorzystana pierwszy raz na taką skalę w przemyśle przetwórczym.

Ogromną zaletą systemu jest szeroka możliwość jego adaptacji do róznych maszyn, poprzez możliwość uczenia go co jak działa i co potencjalnie może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Jest szczególnie ważne dla niestandardowych maszyn. System IIR można nauczyć poszczególnych wzorców zachować poszczególnych maszyn.

Oprogramowanie diagnostyczne może kierować inżyniera prosto do określonego winowajcy problemu, co tradycyjnymi metodami mogło by trwać kilka dni. Inżynierowie serwisu są bardzo inteligentni i są niezbędni na miejscu, ale system przyśpiesza kwestie identyfikacji problemów. To również są oszczędności, jako że nie ma konieczności utrzymywania ekip serwisowych na telefon.

System IIR współpracuje z testowanym systemem Stork Foor & Dairy Systems (SFDS), zainstalowanym w niektórych zakładach przetwórczych. SFDS opracowuje i dostarcza sprzęt do przetwarzania mleka, soków, do przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Użytkownicy wykorzystują maszyny 24 godziny na dobę i uznają je za mechanicznie wiarygodne. System ten więc może zmienić sposób patrzenia na planowane i nieprlanowane przestoje.

IIR współpracuje s SFDS w ramach programu Knowledge Transfer Partnership, który pomaga przedsiębiorstwom w zwiększeniu ich konkurencyjności i wydajności poprzez współpracę w ośrodkami akademickimi.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: drives.co.ul

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii