(tł. Pawłowski Jan) 2010-09-03

ABB pomaga firmie Electrolux oszczędzać energię

ABB pomaga firmie Electrolux oszczędzać energię

Dzięki rozwiązaniom firmy ABB w dziedzinie robotyki, zużycie energii linii produkcyjnej  Electrolux zmniejszyło się o 15%. Rozwiązanie zwiększyło wydajność i elastyczność produkcji, poprawiło warunki zdrowotne i bezpieczeństwo oraz znacznie ograniczyło emisję dwutlenku węgla przez fabrykę.

Electrolux na całym świecie sprzedaje swoje produkty niemal co 1 sekundę. Są to kuchenki, lodówki, zmywarki i szeroki zakres innych urządzeń gospodarstwa domowego - konsumentom na całym świecie. Jest to wyczyn, który wymaga przemyślanej koncepcji produkcji oraz zaawansowanego stanu technicznego zakładów produkcyjnych.

Jednym z takich obiektów jest zakład produkcyjny firmy w Adelaide w Australii, gdzie Electrolux zainstalował w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną do malowania proszkowego piekarników i wnętrza piecyków.

Wyposażona w rozwiązanie robotyki firmy ABB linia produkcyjna osiągnęła znakomite wyniki w niektórych kluczowych wskaźnikach wydajności, takich jak produktywność, elastyczność produkcji, jakość produktów, zdrowie i bezpieczeństwo, szybki zwrot inwestycji oraz w efektywności energetycznej.

W pełni zautomatyzowany system malowania proszkowego zastępuje miedzy innymi pracochłonny proces, w którym pola i grill piece były ręcznie ładowane na stację, która pokrywała ich wnętrze emalią. Operator przed wysłaniem pieców i piekarników do suszenia usuwał ręcznie nadwyżkę emalii z wnętrza. Rozwiązanie ABB, maluje jeden piekarnik i grill piecyka co 15 sekund. System doskonale i spójnie maluje proszkowo i lakieruje na wysoki połysk, dzięki czemu piekarniki są gładkie i łatwiejsze do czyszczenia, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla klientów.

Rozwiązanie (składające się z czterech sześcio-osiowych robotów przegubowych IRB 2400) umożliwia również malowanie różnych rodzajów pieców, w dowolnym momencie - krytyczny wymóg, w miejscu, gdzie Electrolux produkuje ponad 120 różnych modeli pieców.

Nowa linia zużywa o 15% mniej energii niż stara. Wyeliminowało to potrzebę poboru dużej ilości energii, podczas procesu suszenia, zmniejszyło zużycie wody, zwiększyło wydajność oraz poprawiło bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy. Instalacja ma również znaczący udział w osiągnięciu swojego celu fabryki, zrównoważenia ograniczenia emisji dwutlenku węgla, o 15%. W wyniku tych licznych korzyści Electrolux wprowadził dodatkowe zadanie robotom ABB, tym razem na dziale montażu produktu.

(tł. Pawłowski Jan)
Na podstawie: abb.com
Więcej informacji: Kliknij aby otworzyć materiał.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii