Daniel Rupiński 2012-04-27

ABB opracuje wyłącznik najwyższego napięcia 1200 kV

Innowacyjny wyłącznik zostanie zainstalowany w krajowej stacji testowej, budowanej przez Power Grid Corporation of India (PGCIL), indyjskiego centralnego operatora sieci przesyłowej w miejscowości Bina w stanie Madhya Pradesh w środkowych Indiach. Wyłącznik ten będzie wspólnie opracowywany przez inżynierów ABB w Szwajcarii i Indiach przy wsparciu ze strony PGCIL, a zostanie wyprodukowany w zakładzie produkcyjnym ABB w miejscowości Vadodara w Indiach.

Wyłącznik na napięcie 1200 kV ABB jest bezpiecznie umieszczony razem z odłącznikiem w kadzi wypełnionej gazem izolacyjnym. Dzięki tej wyjątkowej konstrukcji możliwe jest zmniejszenie wymaganej przestrzeni nawet o 60 procent w porównaniu z tradycyjnymi wyłącznikami. Konfiguracja ta zabezpiecza również podzespoły o decydującym znaczeniu przed narażeniem na wpływy środowiska oraz cechuje się niższym środkiem ciężkości, co zwiększa jej wytrzymałość na aktywność sejsmiczną. Do innych cech konstrukcji zaliczają się modułowe przekładniki prądowe typu pierścieniowego, czujniki wyładowań niezupełnych oraz kompozytowe izolatory przepustowe.

„Wyłącznik na napięcie 1200 kV to kolejny przykład zaangażowania firmy ABB w utrzymanie pozycji lidera techniki i innowacji” – powiedział Giandomenico Rivetti, szef oddziału produktów wysokiego napięcia ABB, wchodzącego w skład Dywizji ABB Produkty Energetyki. „ABB jest pionierem wielu technologii energetycznych w Indiach, jesteśmy więc dumni, że na bazie tego dziedzictwa wspieramy PGCIL w realizacji tego wzorcowego projektu”.

Indie znacząco zwiększają swoje możliwości w dziedzinie wytwarzania mocy w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie. Działania te wymagają wydajnej i niezawodnej infrastruktury przesyłowej i rozdzielczej, służącej do dostarczania energii elektrycznej do odbiorców. Wyższe napięcie prądu elektrycznego sprawia, że za pośrednictwem linii można przesyłać większą moc przy minimalnym wpływie na wymagania przestrzenne oraz znacząco niższych stratach linii przesyłowych. Czynniki te zachęciły Indie do opracowania sieci przesyłowej o napięciu 1200 kV. Będzie to sieć o najwyższym napięciu prądu przemiennego na świecie. W ramach tej inicjatywy w stacji 1200 kV w miejscowości Bina będą przeprowadzane badania eksploatacyjne.Daniel Rupiński
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii