Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-06-28

Solar znowu wygrał. Sukces projektantów z PG

Solar znowu wygrał. Sukces projektantów z PG

Dwadzieścia pięć łodzi napędzanych energią słoneczną z Holandii, Niemiec i Polski ścigało się w ostatni weekend w Niemczech. Solar, czyli łódź studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, pracujących w kole naukowym Korab, wygrała wyścig na dystansie 30 km. W sprincie i slalomie nasza ekipa zajęła drugie miejsce. Trójmiejski zespół zdobył pierwszą nagrodę za innowacyjną konstrukcję łodzi.

Zwycięskie dla gdańskich studentów zawody Solarbootregatta odbyły się nad malowniczym jeziorem w okolicy Berlina. Zróżnicowanie jednostek startujących w regatach było bardzo duże. Oprócz doświadczonych ekip do startu zgłosili się liczni debiutanci.

Łodzie brały udział w trzech konkurencjach: wyścigu na 30 km, sprincie i slalomie. Wyścig długodystansowy jest na ogół najważniejszy i zazwyczaj decyduje o wyniku końcowym, dlatego wszyscy uczestnicy przygotowywali się do niego starannie. Mimo to, nie obyło się bez niespodzianek. Dystansu trzydziestu kilometrów nie pokonało kilka jednostek. Oprócz awarii, które mogą się przydarzyć każdej załodze, część zespołów po prostu źle gospodarowało energią. Duch rywalizacji spowodował, że niektórzy próbowali utrzymać zbyt wysokie tempo, w konsekwencji szybko rozładowując akumulatory. Tego błędu nie popełniła ekipa z Gdańska, która zwyciężyła w tej konkurencji.

To nie pierwszy sukces młodych inżynierów z Gdańska. W ubiegłym roku wygrali oni regaty Frisian Solar Challenge. Obecnie chcą walczyć o złoto w Holandii, w najbliższą środę wezmą udział w wyścigu Duch Solar Boats Challange.

- To będą nasze najważniejsze zawody. W Holandii od lat spotykają się najlepsi zawodnicy i konstruktorzy łodzi solarnych - opowiada dr inż. Wojciech Litwin, opiekun naukowy Korabia. - Będziemy mieli okazję przetestować w warunkach bojowych nowe rozwiązania konstrukcyjne, a zwłaszcza system pomiarowy, który ma pomóc w stworzeniu systemu racjonalnego zarządzania energią.

W piątek, 1 lipca, łodzie słoneczne będą ścigały się na dystansie blisko 70 kilometrów. Ekipa spodziewa się silnego wiatru i wysokich fal, które choć przyjazne żeglarzom, komplikują życie ich łodziom.

Na podstawie: trojmiasto.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii